Home  /  Style  /  Espadrilky - nejlepší modely a jak je nosit a kombinovat
espadrilles

Espadrilky - nejlepší modely a jak je nosit a kombinovat

Vysvětlíme vám, proč byste odteď měli každé léto volit espadrilky - a jak je kombinovat i s kancelářským lookem.
21.06.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Co jsou espadrilky

Espadrilkám se často říká "letní pantofle", protože do nich můžete vklouznout, aniž byste je museli zavazovat nebo šněrovat. Jsou vyrobeny z bavlny, lnu nebo kůže a podrážky z rostlinných vláken. Díky těmto přírodním materiálům se obuv přizpůsobí noze již po několika nošeních. Látkové boty jsou unisex a už jen z tohoto důvodu jsou perfektním trendem nadcházejícího léta.

Leonardo Di Caprio espadrilles

Historie espadrilek

Látková obuv pochází původně ze Španělska a jižní Francie, kde se jí také říká apparates nebo esardebyes. V minulosti se k jejich výrobě používala tráva esparto (stepní tráva), ze které se rovněž vyrábí provazy. Espadrilky nosili především dělníci, rybáři nebo zemědělci. Je to převážně proto, že jsou velmi praktické. Rychle se nasazují, chrání před horkým sluncem a poskytují pohodlí. Boty z rostlinných vláken objevila móda v době, kdy byla firma Castañer, založená v roce 1927, pověřena dodávkou obuvi pro vojáky během španělské občanské války. Od té doby rodinná společnost opakovaně spolupracuje s významnými módními návrháři. Na počátku 70. let vznikly v kooperaci s Yvesem Saint Laurentem první espadrilky s klínovým podpatkem a objevily se také u značek Hermés a Lanvin.

Jak espadrilky nosit a kombinovat

Když už je ráno úmorné vedro a kombinace ponožek a uzavřených bot vás už předem děsí: vklouzněte do espadrilek. S těmito botami neuděláte chybu ani v kanceláři. Kombinujte je s lehkým oblekem, například lněným. Pravidlo však zní: vybírejte kvalitu. Investujte do jednoduchého, poctivého modelu z kůže, ideálně se silnější podrážkou. Díky tomu je obuv o něco formálnější a hodí se do kanceláře během vrcholného léta. Na běžné nošení se hodí ke krátkým šortkám a volnému tričku. Nebo je obujte k ležérní letní košili a látkovým kalhotám. Přírodní materiály navíc chrání před nepříjemným pocením nohou.

Leonardo Di Caprio espadrilles
EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best