Home  /  Style  /  Evropská unie chce snížit počet módních přehlídek

Evropská unie chce snížit počet módních přehlídek

Evropská unie podle zprávy Pambianco News podniká kroky k omezení znečišťujících výrobních procesů a plýtvání energií v módním průmyslu. Cílem by mělo být zavedení řady opatření ke snížení počtu přehlídek. To by tlačilo módní značky k tomu, aby se vydaly udržitelnější cestou výroby odolných a recyklovatelných látek.
20.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Časový plán rozložený do roku 2030 zahrnuje implementaci řady směrnic, jejichž detaily údajně předjímala Vivian Loonela, vedoucí estonské delegace EU. Údaje, které se objevily v oficiálních dokumentech, tento plán ohledně životního prostředí a kontroly výroby potvrzují. Vyplývá z nich, že v EU každý člověk vyhodí ročně v průměru asi 11 kilogramů textilu, většinou oděvů.

Komise EU proto vypracovává strategii udržitelného textilního průmyslu, jejímž cílem je do roku 2030 přesměrovat co nejvíce položek z kousků oblečení z regálů obchodů a šatníků lidí do programů recyklace a opětovného použití. „Fast fashion je levnější, ale výrobky jsou často méně kvalitní a mají výraznější dopad na životní prostředí,“ dodala Loonela. 

Plán podporuje i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který má na starosti Green Deal EU a který před několika měsíci řekl: „Oblečení, které nosíme, by mělo vydržet více než tři praní a mělo by být recyklovatelné.“ V podstatě se jedná o program, jehož cílem je omezení zbytečných akcí a přísnější kontrola výroby, jakož i odpovědná likvidace odpadu.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best