Home  /  Style  /  FORD GT MK IV: Ford na rozloučenou předvádí ohňostroj

FORD GT MK IV: Ford na rozloučenou předvádí ohňostroj

Americký výrobce se loučí s třetí generací svého hyperautomobilu.
27.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Ford

Když se mluví o výrobcích supersportovních vozů a hyperaut, zapomíná se na jedno velké jméno. Ford vyrábí nejen nejprodávanější sportovní vůz na světě, Mustang, ale díky modelu GT40 také brzy prokázal svůj talent v oblasti vysokovýkonných vozů. Nezapomenutelné a dodnes velmi emotivní jsou souboje s Ferrari v závodě 24 hodin Le Mans, které nakonec vyústily ve čtyři celková vítězství vozu GT40 v řadě - potěšení nejen pro fanoušky závodů, ale také materiál pro řadu filmů, seriálů a dokumentů.

V roce 2004 uvedl Ford na trh novou edici legendárního vozu s motorem uprostřed. Označení 40 však bylo vypuštěno, protože Ford na něj nevlastnil práva na ochrannou známku a protože nový model byl vyšší - 40 znamenalo výšku vozu 40 palců, což odpovídá 101,6 cm. Nový Ford GT byl vyroben v počtu 4038 kusů, z nichž se do Evropy dostalo pouze 101, což dokládá exkluzivitu tohoto supersportovního vozu. Výroba byla ukončena v září 2006.

Speciální edice pro závodní dráhu

O devět let později způsobila na detroitském autosalonu senzaci téměř sériová studie nové edice modelu GT. Výroba této třetí generace modelu začala v roce 2016 a její součástí byl monokok z CFRP s hliníkovým rámem, dvakrát přeplňovaný 3,5litrový šestiválec za dvěma sedadly a - jak jinak - motýlkové dveře. Karoserie je rovněž vyrobena z uhlíkových vláken. 483 kW/656 k stačí na zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,8 s a maximální rychlost 347 km/h. Ford chtěl původně vyrobit 300 kusů této generace - díky několika speciálním edicím se jich nakonec vyrobilo 1350.

Nyní se na rozloučenou s tímto skvělým hyperautem vyrábí dalších 67 vozů GT - speciální verze Mk IV je však určena výhradně pro použití na závodních tratích. Podvozek s delším rozvorem slibuje lepší ovladatelnost na trati, různé aerodynamické doplňky včetně mohutného zadního křídla zajišťují vysoký přítlak. Motor v této verzi údajně dosahuje výkonu přes 800 koní. Zájemci o vůz GT Mk IV se nyní mohou přihlásit u společnosti Ford a v prvním čtvrtletí roku 2023 budou vybráni a potvrzeni šťastní zákazníci. Měli byste však mít nějaké peníze po ruce: Poslední speciální edice stojí přibližně 40 milionu korun. Tedy za kus.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best