Home  /  Style  /  Fordův nový elektrický crossover se jmenuje Explorer

Fordův nový elektrický crossover se jmenuje Explorer

Kompaktní model elektroauta je prvním produktem výrobce založeným na platformě MEB koncernu VW.
31.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Ford

První kontakt s novým Fordem Explorer provází několik "aha" efektů. Zaprvé, budoucí Explorer už není SUV velikosti XL. A za druhé, není vidět, že by zde docházelo ke sdílení komponentů s koncernem Volkswagen. To, co vidíte, je nové, poměrně kompaktní SUV, které vyniká především svým charakteristickým designem.

Přední část vozu upoutá pozornost zejména černým spojovacím prvkem mezi futuristicky tvarovanými světlomety, do kterého byl velkými písmeny umístěn název modelu. Stejný pruh se nachází také mezi zadními světly. Linie oken, která se směrem dozadu mírně zvedá, vede přímo k extravagantnímu C-sloupku zdobenému vzorem, který na zadní okno navazuje v mírně posunuté podobě - ať se vám to líbí, nebo ne, v každém případě je to atrakce pro oči.

S pohonem zadních nebo všech kol

Ford pohonné jednotky od VW pouze nepřevzal, ale trochu je i přepracoval. Rozsah pohonných jednotek sahá od 125 kW/170 k do 250 kW/340 k. Posledně jmenovaná verze je poháněna dvěma elektromotory, synchronním motorem vzadu a asynchronním motorem vpředu. Zatím není jasné, zda Ford zapracoval také na nabíjecím výkonu a přesahuje špičku 135 kilowattů, což je zatím aktuální úroveň u VW ID.4.

Uvnitř zaujme velký centrální dotykový displej. Ne že by se zásadně lišil od stejně rozsáhlých obrazovek, které byste našli v předchozím Exploreru nebo Mustangu Mach-e, ale tento má jednu zvláštnost: lze jej naklápět o 30 stupňů. Kromě toho se za obrazovkou nachází přihrádka, do které lze uložit například cennosti.

Nejen zvenčí, ale ani v interiéru nic nepřipomíná technický základ VW. Dekorativní prvky ve dveřích navazují na designový jazyk přístrojové desky. Na středové konzole se nachází vizuálně vzrušující soundbar. Po sklopení opěradel má zavazadlový prostor Fordu objem 1400 litrů.

K technickým zajímavostem nového Exploreru patří maticová LED světla a celý arzenál asistentů s různými funkcemi autonomního brzdění. Novinkou je, že Explorer dokáže také sám měnit jízdní pruhy. Na trh bude uveden v průběhu letošního roku. S trochou štěstí se první zákazníci dočkají svého vozu ještě před Vánocemi.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best