Home  /  Style  /  Geneva Watch Days: Od Bulgari po Bitcoin

Geneva Watch Days: Od Bulgari po Bitcoin

Čtyřikrát vrcholné hodinářské umění z uplynulého ženevského veletrhu.
14.09.2022
Text: Gunnar Mergner
Foto: Geneva Watch Days

Nejen my, ale i hodinářský průmysl se pomalu vrací ze zasloužené dovolené. Také Geneva Watch Days, první akce druhé poloviny roku, se skvěle hodí k pozdnímu létu, ve kterém se konají. Potřetí se Ženeva mění v ... říkejme tomu hodinový strojek. Nové hodinky nejsou vystaveny v chrámu veletržní budovy, jako tomu bylo na jaře na veletrhu Watches and Wonders. Místo toho jsou rozprostřeny po celém městě a jsou dostupnější v manufakturách, buticích a hotelových apartmánech. Dny hodinek iniciovali giganti v oboru, jako jsou Breitling a Bulgari. Zatím se jí účastní přibližně 40 značek. Dalo by se říci, že se tento formát již etabloval. Tak tedy: rozepněte si dva knoflíky u košile - a hurá do světa novinek.

První hodinářský trend: Kouzelná krabička na poklady Bulgari

Je zřejmé, že neformální událost nemusí nutně představovat pouze neformální hodinky. Bulgari to svými inovacemi důrazně podtrhl a desáté výročí kolekce Octo proměnil ve skutečné zlaté jubileum. Náš favorit mezi představenými hodinkami: Octo Finissimo Skeleton 8 Days z růžového zlata, který dodává vzhledu nové aspekty inspirované historickými kazetovými stropy na římském fóru a miniaturizovanou mechanikou.

Začněme technologií. Společnost Bulgari v posledních letech vytvořila osm světových rekordů v supertenkých modelech. Pro pořádek dodejme, že nové Octo Finissimo nepřidává další. V pouzdře o tloušťce 5,95 mm je však umístěn nově navržený, odkrytý mechanismus s masivní osmidenní rezervou chodu. To nejenže skvěle vyniká. Spolu s designem displejů, typografií a materiálem pouzdra mění vzhled hodinek Octo Finissimo velmi zajímavým způsobem. Namísto chladných matných povrchů, které obvykle převládají, dodává lesk růžového zlata hodinkám vzhled magické schránky s pokladem, která se právě otevírá. (Nebo jsme možná jen v poslední době sledovali příliš mnoho fantasy seriálů). Spolu s ukazatelem rezervy chodu, jehož základem je indikátor aktuální úrovně, neobvyklým retro nápisem „Eight Days“ a hnědým řemínkem hodinky Octo Finissimo Skeleton 8 Days nepochybně ukazují variabilitu jubilanta v roce jeho kulatých narozenin. Gratuluji, to je vše, co mohu říci.

Hodinky Octo Finissimo značky Bulgari v matně šedé barvě mají chladný, technický vzhled. Je zajímavé, jak moc růžové zlato a několik úprav designu mění vzhled hodinek Octo Finissimo.

Druhý hodinářský trend: hodinky s otevřeným srdcem

Pokud jste začínajícím výrobcem hodinek, nikdy nezapomenete na první strojek, který jste vyvinuli zcela ve vlastní režii. Ostatně není většího důkazu dovednosti, než když se dokážete prosadit nezávisle na know-how velkých výrobců, kteří dodávají zboží menším značkám. Pro značku Frederique Constant z Plan-les-Ouates v kantonu Ženeva, založenou v roce 1988, přišel tento Den nezávislosti v roce 2004 s hodinkami Classics Heart Beat Manufacture. Je vidět, že tato kolekce je pro značku klíčová. Kolekce, jejímž charakteristickým znakem je pohled do srdce hodinek - otvorem v ciferníku.

Pokračovatelé tohoto milníku představeného na Ženevských dnech hodinek byli kompletně přepracováni, včetně pouzdra a číselníku. Díky římským indexům, kolejnicové minutovce a ručičkám ve tvaru lístků mají oba nově představené modely vzhled klasických společenských hodinek. Obvykle je přechod do vyššího cenového segmentu odůvodněn započetím vlastni manufakturní výroby. Cenová dostupnost je pro značku Frederique Constant jedním ze základních principů. Ocelová i 18karátová zlatá verze hodinek Classics Heart Beat Manufacture tento slib beze zbytku splňují.

Třetí hodinářský trend: Bitcoin Monument to Go

Hodinky Jacob & Co ze Ženevy jsou spíše nositelnými uměleckými instalacemi než hodinkami v pravém slova smyslu. Over-the-top hodinářství je pěkně přiléhavý termín - a je myšlen naprosto pozitivně. Odvětví je dobře znalé napodobenin a designové extravagance značky, kterou v roce 1986 založil Jacob Arabo, vždy nabízejí mnoho zajímavého, a to i mimo dnešní dobu.

Jednou z novinek na Ženevských dnech hodinek jsou například hodinky Astronomia Solar Bitcoin, které jsou přenosným analogově-mechanickým monumentem první digitální kryptoměny na světě. Na tomto špičkovém displeji se nedozvíte nic o tom, že Bitcoin slibuje chudým lidem na světě lepší digitální finanční systém. Ve své okázalosti představuje spíše mentalitu „rychlého zbohatnutí“ některých investorů do kryptoměn. Ale na tom nezáleží. Na základní desce hodin jsou zlatým písmem uvedeny některé základní parametry decentralizované sítě Bitcoin. Nad ním se vznáší stylizovaný počítačový větráček jako kolotoč na pozdrav komunitě těžařů bitcoinů, zlatý nápis Bitcoin a ano, i raketa, která vynáší bitcoiny „na Měsíc“. To je jeden z válečných pokřiků této scény. Měsíc je v tuto chvíli poměrně daleko. Ale i když se za limitovaných 25 kusů Astronomia Solar Bitcoin musí platit kryptoměnami, nenabízí to chytré možnosti úspor. Základní cena je 348 000 dolarů ve fiat penězích.

Čtvrtý hodinkářský trend: Hypnotizující od ženevské hodinářské elity

Quai des Bergues se nachází zhruba v místě, kde Rhona vytéká ze Ženevského jezera, kolem luxusních hotelů a slavné fontány. Právě na tomto prominentním místě v Ženevě se François Czapek v roce 1845 přestěhoval do prvního ateliéru své nové společnosti Czapek & Cie. (Pan Czapek byl partnerem pana Pateka, než spojil své síly s panem Philippem a založili Patek Philippe - máme tedy co do činění s ženevskou hodinářskou smetánkou). Není tedy divu, že značka, která byla v minulém desetiletí obnovena, má ve svém sortimentu kolekci s názvem Quai des Bergues.

A nyní se zastavme u souvislostí: Czapek & Cie. pro tuto kolekci představila dvě působivé nové varianty s ocelovými pouzdry o průměru 42,5 milimetru. Absolutním lákadlem jsou ciferníky, které září ostře modrou nebo téměř neskutečně zelenou barvou. Takřka až hypnotický vzor vzniká nanesením nejjemnějších drážek, které jsou následně smaltovány. Dvojitě propracovaná technika známá jako „flinqué smalt". Dva subciferníky ukazují vteřiny, rezervu chodu a datum. Vzácné řemeslné zpracování a zářivé barvy - to by měl být patentovaný recept na atrakci, kterou jen tak někdo nepřekoná ani na nábřeží Quai des Bergues.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best