Home  /  Style  /  Hosté Met Gala se přetahují o vintage oblečení Karla Lagerfelda

Hosté Met Gala se přetahují o vintage oblečení Karla Lagerfelda

Dokonce i obtěžují majitele vintage obchodů v Los Angeles.
01.05.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

V rámci příprav na výroční galavečer Met Gala, který dnes pořádá časopis Vogue a jeho šéfredaktorka Anna Wintour, se hosté začali zběsile shánět po vintage kouscích. Motivuje je k tomu téma akce, letos zaměřené na hluboký umělecký odkaz historického uměleckého ředitele značky Chanel Karla Lagerfelda, který zemřel v roce 2019. Pro prodejce vintage módy to byly abnormální měsíce; podle Camerona Silvera, zakladatele losangeleského butiku Decades, kterého při této příležitosti vyzpovídal deník Financial Times, lze některé požadavky, které zákazníci obdrželi, považovat dokonce za „pomatené“.

Šaty Lindy Evangelisty z editorialu pro Harper's Bazaar

Stylisté hvězd, které se brzy projdou po červeném koberci Met, prý zkoušejí všechno možné, dokonce se pokoušejí oživit některé modely, které Lagerfeld navrhl v 50. letech, kdy německý návrhář po odchodu z ateliéru Pierra Balmaina pracoval po boku Jeana Patoua. Zatímco se však někteří majitelé vintage obchodů snaží vytratit a hledají úkryt před náporem celebrit a jejich stylistů, někteří se na vlně zájmu o tuto práci vezou beze zbytku.

Majitel Pechuga Vintage Johnny Valencia například pomáhá stylistům Anitty, Emily Ratajkowski, Anok Yai a Palomy Elsesser najít ten správný look pro jejich klientky s naprostým klidem: „Jsem ve svém živlu,“ řekl. Mezi zakázkami, které v Orange County vyřizuje, je i žádost neznámé klientky, která by si ráda oblékla stejné černé šaty poseté zlatými šperky, jaké měla na sobě Linda Evangelista v roce 1995 v ikonickém editorialu časopisu Harper's Bazaar.

Je logické, že při příležitosti, jako je Met Gala, nejoslnivější americký galavečer, se hosté chtějí prezentovat v atraktivním a originálním stylu, ale je třeba říci, že pokud se letos všichni tak zuřivě vrhli do hledání nejlepších vintage kousků Chanel, je to jistě také díky rostoucímu kolektivnímu zájmu o vintage módu.

Ukázat se před paparazzi v těch správných šatech - třeba plných odkazů na historii popu jako šaty Lindy Evangelisty z roku 95 - může stát za virální příspěvek na Twitteru nebo TikToku, vstupenku k vzestupu na vrchol slávy v podivném světě VIP. Lagerfeldovy návrhy se vždy těšily velké oblibě celebrit a soudě podle zpráv od obchodníků a dražitelů na aukčním trhu to vypadá, že toto bude jedno z nejzajímavějších Met Gala za poslední dekádu. 

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best