Home  /  Style  /  Iced Out: Grillz může nosit každý - pokud tedy máte potřebné finance

Iced Out: Grillz může nosit každý - pokud tedy máte potřebné finance

Grillz jako symbol postavení a dentální šperk v jednom.
04.08.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Hvězdy hiphopové a rapové scény běžně nosí kromě těžkých zlatých řetězů také zubní šperky. Často můžete vidět, jak se jim v ústech blýskají tlusté grillz. Ve většině případů se jedná o zubní rovnátka, obvykle vyrobená ze zlata, která jsou často zdobena drahými kameny. Abyste mohli do řezáku zasadit třpytivý kámen, musí být zuby pěkně bílé. S Grillz můžete zuby buď jednoduše skrýt, nebo jimi ozdobit pouze jednotlivé zuby.

Zubní šperly Grillz: Pimp your Teeth

Velká jména jako Rihanna, Travis Scott, Katy Perry či Ufo361 je nosí pravidelně. Díky obrovskému úspěchu mezinárodních i domácích hiphopových umělců jsou zubní šperky žádanější než kdy jindy.

Co jsou Grillz?

Grillz jsou zubní šperky, které často pokrývají přední zuby, ale mohou zdobit i jednotlivé zuby. Lidé, kteří jsou ochotni utratit hodně peněz, si nechávají vyrobit Grillz na zakázku a nešetří ani na materiálech, jako je stříbro, zlato nebo platina. Na přání mohou být zasazeny i drahé kameny, jako jsou diamanty, rubíny nebo smaragdy. Grillz se přizpůsobují individuálnímu chrupu a nasazují se na zuby. Zubní šperk může být buď trvale připevněn na delší dobu, nebo může být navržen jako snímatelná skusová vložka. Specializovaní zlatníci a klenotníci mohou Grillz vyrobit ručně, k čemuž je zapotřebí otisk zubů, který může zhotovit zubní lékař.

Grillz: Kdo to vymyslel?

Určitě ne rappeři. Existují archeologické nálezy, podle kterých byly první zubní šperky objeveny při vykopávkách v etruských hrobkách v oblastech Toskánska, Lazia a Umbrie. Byly zde nalezeny řady zubů s tenkými zlatými drátky, které byly datovány do období kolem let 800 až 200 př. n. l. Také mayské kmeny si zuby vylepšovaly tak, že si do nich vyvrtávaly malé otvory a ty pak vyplňovaly kousky nefritu.

Grillz, jak je známe dnes, mají svůj prvopočátek v zubařské výrobě korunek pro zlaté zuby. Ve skutečnosti bylo běžné vyrábět korunky z porcelánu, ale mnoho přistěhovalkyň z Karibiku, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie přišlo do USA, zejména do New Yorku, se zlatými zuby. Ve čtvrtích jako Brooklyn a Bronx, rodištích vzkvétající hiphopové scény, se Grillz rychle stal pojmem. I když jste pocházeli z chudé čtvrti, měli jste peníze na drahé šperky a statusové symboly. Dnes nosí zubní šperky zejména rappeři.

Vyberte si svůj bling-bling: Kolik stojí Grillz?

Cena Grillz nezná hranic a do značné míry závisí na použitých materiálech a zvoleném designu. Cena za zasazení korunky ze stříbra začíná na přibližně 200 eurech. Pokud jde o Iced Out Grillz, tedy kompletní program s diamanty, může cena činit několik tisíc eur.

Zubní péče při nošení Grillz

Péče o zuby je pro lidi, kteří nosí Grillz, obzvláště důležitá. Kvalita a zpracování Grillz hrají zásadní roli. Ačkoli žádná studie zatím neprokázala, že by dlouhodobé nošení Grillz mohlo způsobit poškození zubů, pod návleky se mohou hromadit bakterie, což může vést k nepříjemným problémům s dásněmi. Nevhodné materiály mohou způsobit alergické reakce. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby zubní otisk použitý k výrobě Grillz vyráběl opravdový profesionál. 

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best