Home  /  Style  /  Jak vypadá Supreme podle Tremaina Emoryho?

Jak vypadá Supreme podle Tremaina Emoryho?

Je zvláštní, že v roce 2023 opět diskutujeme o Supreme. Jestliže byla slavná newyorská značka, která se před deseti lety ocitla v centru streetwearové smršti, ve své době zbožňována až na hranici fanatismu, s tím, jak trendy slábly, dropy a obchody přibývaly a kolektivní vkus se obracel k ikoničtějším a méně bezprostředně vtipným/nostalgickým kouskům, její temperament prudce klesl.
20.02.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Supreme

Jistě, jádro komunity značky nikdy nezaniklo (a to umožnilo Supreme expandovat, otevírat další obchody a nedávno jeden ve West Hollywoodu), ale zájem, s jakým byla v začátcích sledována, kupována a diskutována, už prostě byl pryč. Na scénu přichází Tremaine Emory, který byl loni jmenován novým uměleckým ředitelem a jehož kolekce byla v minulých dnech představena - což je upřímně řečeno zpráva, u níž při všem tom humbuku, který tento týden vzbudili Pharrell a Louis Vuitton, hrozilo, že unikne naší pozornosti. Nicméně, nebylo by možné nevidět na internetu fotografii nového lookbooku SS23, na níž se objevil trikotový svetr potištěný obřím obličejem Kurta Cobaina - kousek, který, ať se nám to líbí, nebo ne, v nás probudil zvědavost na zbytek první kolekce Emoryho "nového" Supreme. Jeho nový počin můžeme označit za opatrný, postrádající obrovské zvraty, ale zároveň dostatečně jemný a odhadnutelný, aby nám dal naději na opětovný návrat Supreme před pádem do zapomnění.

V porovnání například s loňskou srpnovou kolekcí FW22 můžeme rozhodně říci, že první známkou Emoryho ruky je kolekce, která je méně vizuálně přeplněná grafikou a texty: Kromě několika klíčových kousků, jako je puffer bunda pokrytá koláží fotbalových dresů a velká džínová bunda, na níž je napsán obří název značky, jsme na hony vzdáleni stříbrným péřovým bundám, bundám s namalovanými krajinami, pestrobarevným kožešinám, směsím nylonu a umělé kožešiny a lesklým či hypergrafickým povrchům zimní kolekce. Hyperživé barvy se staly pastelovými, neprůhlednými nebo kyselými; novým dekorem povrchů je distressing. Méně se také spoléhá na branding, který samozřejmě nemizí, ale v mnoha případech je začleněn méně nápadnými způsoby nebo klasičtějšími způsoby než nápisy a barevné orgie minulých sezón. 

Je to sevřenější a disciplinovanější Supreme, v některých ohledech sebevědomější, ale možná ještě potřebuje získat jistotu. Jinde, a zejména v živějších kouscích, jako jsou ty ozdobené grafikou Cactus Plant Flea Market, mikiny Patch Spiral, Crest a Fiend; patchworkové kousky a svetry s precizním a kontrolovaným barevným schématem, je lépe cítit ta bujará a barevná atmosféra, v níž můžeme rozpoznat (ne příliš blízkou) příbuznost s Denim Tears. Zkrátka a dobře, všechno, co jsme si od Supreme pamatovali, je tu pořád, jen v méně humpolácké verzi než v minulosti. Emoryho operace působí jako pečlivý a láskyplný edit, který však ještě nedošel plného naplnění.

Kolekci doplňují také tašky a doplňky. Ty první postrádají jakýkoli zvláštní šmrnc, zdobí je nanejvýš umělecká díla Marka Gonzaleze, která se nacházejí ve zbytku kolekce (a jsou také krásná), nebo jsou prezentovány v podobě tašek tkaných v jakémsi pomrkávání na brand Bottega Veneta. Zajímavé jsou doplňky, které sice zůstávají stejně bizarní jako vždy, ale zahrnují šperky od Jacob & Co, keramiku od Bitossi, porcelánového jaguára, tři Tamagoči a dokonce i pánev Staub, která je i bez značky Supreme úžasná, pokud rádi vaříte. Tento nový Supreme je opět dobrým Supreme. K návratu k relevanci minulých let a zavrhnutí přehnanému počtu kolaborací v minulosti je třeba ujít ještě kus cesty - ale jestli ji někdo dokáže prorazit, je to Tremaine Emory.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best