Home  /  Style  /  Karel III. je korunovaným králem menswear scény

Karel III. je korunovaným králem menswear scény

Již tuto sobotu, 6. května 2023, bude ve Westminsterském opatství oficiálně prohlášen králem muž, kterého většina z nás zná celý život jako prince Charlese. Skutečnost, že bude nejstarším mužem v historii, který usedne na trůn, se v tisku hojně připomíná. To, že bude také jedním z nejstylovějších panovníků, už tolik ne. Připomeňte si s námi nejikoničtější outfity krále Karla III., kterého časopis Esquire v roce 2009 označil za nejlépe oblékaného muže planety.
05.05.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

V Londýně nacvičuje průvod nejen stráž, ale na sobotní korunovaci se připravuje i královská rodina. Ve středu byli princ George, princezna Charlotte a princ Louis spatřeni po boku svých rodičů na cestě do Westminsterského opatství na první zkoušku.

Nejstarší syn princezny Kate a prince Williama působí při obřadu jako čestné páže svého dědečka a spolu s dalšími třemi pážaty ponese do opatství roucho krále Karla. "Všichni jsme velmi nadšeni, že se princ George ujme této role při korunovaci. Bude to neuvěřitelně výjimečný okamžik," uvedl mluvčí Kensingtonského paláce. Na korunovaci krále Karla III. v Londýně bude nasazeno více než 29 000 policistů.

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších bezpečnostních operací v historii Velké Británie, oznámila ve středu policie. Na sobotní korunovaci se v centru hlavního města očekává 2000 pozvaných hostů i obrovský dav přihlížejících.

Trasa bude podle BBC oproti předchozím korunovacím kratší a bude mít pouze 2,29 kilometru. Bezpečnostní operace Golden Orb na ochranu krále, jeho rodiny a pozvaných hostů je jednou z největších za poslední roky. Její součástí jsou střešní ostřelovači a policisté v civilu, stejně jako tělesné skenery, psi a bezletová zóna nad centrem Londýna.

Ceremoniál Karla III. a Camilly začne v 11.00 britského času (12.00 středoevropského času) v prostorách opatství, které je tradičním místem pro korunovaci britských králů od roku 1066 a Viléma Dobyvatele. Karel bude již 40. monarchou, který zde bude oficiálně uveden do funkce.

Nejlépe oblékaný muž světa

Jako princ z Walesu měl Charles v královském portfoliu mimo jiné boj proti klimatickým změnám, podporu opery a divadla a péči o svou ekologickou zahradu. Ještě překvapivější je možná jeho náklonnost k módě: po celá desetiletí sladil své nadšení pro odívání s vlivem svého veřejného postavení. Mohli bychom ho nazvat monarchou pánské módy. Je známý tím, že o sobě tvrdí, že pokud jde o módu, je „jako zastavené hodiny“ a v roce 2018 prohlásil, že je módní „jednou za 25 let“. 

Ať už se jedná o třídílný oblek na míru nebo voskovanou bundu Barbour, která je u anglické smetánky populární, Charlesův charakteristický styl se během desetiletí, kdy byl na očích veřejnosti, jen zřídkakdy odklonil od toho, co se od nějak jako následovníka trůnu očekávalo. Za svůj styl si dokonce vysloužil titul nejlépe oblékaného muže světa. V roce 2009 mu tento prestižní titul udělil časopis Esquire. O tři roky později zavtipkoval a na londýnském fashion weeku označil svůj styl za nadčasový, čímž se podle svých slov stal „z nejlépe oblékaného muže nejhůře oblékaným mužem.“

Na fotografiích z dětství je Charles většinou zachycen v šortkách, ale také v kravatě, někdy v saku a ve Skotsku v kiltu s podkolenkami. V mládí se rozhodl pro sportovnější vzhled - rád nosil polokošile a s oblibou experimentoval s doplňky, jako jsou sluneční brýle a manžetové knoflíčky. Na fotkách ze sjezdovky dokonce spároval šátek ve stejném odstínu, jako byla jeho lyžařská výbava.

Na svých zahraničních cestách také ochotně přejímá místní tradice, zejména různé pokrývky hlavy. V Saúdské Arábii v roce 2014 si oblékl tradiční oděv a vyzkoušel si tanec s mečem. V roce 1977 v Ghaně měl na sobě pruhovaný kmenový oděv, zatímco v roce 2010 si při návštěvě Afghánistánu oblékl maskáčovou uniformu, když byl navštívit příslušníky pluku. Jaký je váš oblíbený outfit krále Karla III.? V redakci Esquiru se nemůžeme shodnout. Možná je to chvíle, když si na oficiální turné po Kanadě koncem sedmdesátých let minulého století oblékl westernový oblek s kostkovanou košilí, kravatou typu bolo a kovbojským kloboukem.

Quiet luxury?

Nebo když si na pólo vzal modrou košili s krátkým rukávem, chino kalhoty a jezdecké boty. Jedním z našich největších favoritů je bezpochyby doba, kdy beze studu dával své bohatství na odiv - na zápas póla Guards Polo Clubu ve Windsoru si oblékl žlutý svetr s nápisem „Happy Hermès“ a úzké bílé džíny. Nebo další charitativní zápas v pólu koncem 70. let, kdy měl na sobě preppy košili v zeleno-červeném odstínu a vypadal jak student z internátní školy Eton College. Byla by škoda nezmínit úchvatný oblek inspirovaný Yves Saint Laurentem, který měl na sobě v roce 1985 při státní návštěvě Austrálie.

Ekologie na prvním místě

Při zvláštních příležitostech, jako je vystoupení na balkoně Buckinghamského paláce nebo setkání s pluky, v jejichž čele stojí, je vojenská uniforma jasnou volbou. Na portrét k 60. narozeninám si oblékl červenou slavnostní uniformu Velšské gardy s medailemi na hrudi a zlatým mečem na opasku. V posledních letech Charles se stal neoficiálním králem udržitelné módy, když prohlásil, že nerad vyhazuje staré oblečení - raději si ho nechává přešívat a upravovat. Na svatbu svého mladšího syna Harryho s Meghan Markle v roce 2018 si oblékl perlově šedý kabát z roku 1984. „Jeho krejčí si nechávají velké kusy látek, aby je případně opravili,“ vysvětlil spisovatel Michel Faure, který o Karlovi  III. napsal životopis.

Na svém panství Highgrove v hrabství Gloucestershire v západní Anglii si zachovává image farmářského gentlemana s rukama zabořenýma hluboko v obrovských kapsách voskované bundy Barbour. Další důležitou věcí, kterou je třeba u Charlesova velmi specifického způsobu oblékání zmínit, je to, že je věrný britským značkám. A co je možná nejdůležitější, investuje do kvality. Košile si nechává šít u výrobce košil Turnbull & Asser na Jermyn Street, ručně vyráběné boty nosí od northamptonského obuvníka Crockett & Jones, slavnostní výbavu má od Ede & Ravenscroft a obleky si střídavě nechává šít u Gieves & Hawkes a Anderson & Sheppard.

Tento cit pro detail je něco, čeho si všimnou pouze ti, kteří jeho styl pečlivě zkoumají. Josh O'Connor, který ho hrál ve filmu The Crown, řekl: „Kdykoli vystupuje z auta, zkontroluje si manžetový knoflíček, zkontroluje si kapesníček a pak teprve zamává.“ Nebojí se barev a zjevně nosí to, v čem se cítí dobře, a nepodléhá trendům. Čerstvě korunovaný král Karel III. je propagátorem myšlenky, že oděvy na zakázku a ručně vyráběné boty jsou investicí, která při správné péči a občasné opravě vydrží navždy. A za to mu patří obrovská poklona. Bůh ochraňuj krále!

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best