Home  /  Style  /  Kia jde s modelem EV9 ještě o krok dál

Kia jde s modelem EV9 ještě o krok dál

Koncem roku uvede Kia na trh elektrické SUV v pětimetrové třídě se sedmi místy k sezení - s moderními technologiemi a zajímavými funkcemi.
19.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Kia

Za velmi krátkou dobu získala Kia EV6 řadu mezinárodních ocenění. Nastavuje tak vysokou laťku pro model EV9, který Korejci představí ještě letos. Ceny zatím neprozrazují, ale už teď je jasno: mohutné, pět metrů dlouhé a 1,75 metru vysoké SUV bude novou vlajkovou lodí značky, vybavenou 800voltovou technologií a nejnovějšími akumulátory koncernu Hyundai-Kia.

Čistě veganské

Automobil představuje novou ekologickou orientaci Korejců, kteří v každém modelu ve zvýšené míře používají recyklované nebo udržitelně vyrobené materiály. Například kůže bude v budoucnu minulostí. Kromě toho dostane high-tech prvky, jako jsou digitální zpětná zrcátka nebo klíč od vozidla, který lze uložit do chytrého telefonu. Vůz také lze zcela automaticky zaparkovat podélně nebo příčně pouhým stisknutím tlačítka.

Technicky je velké SUV založeno na stejné platformě jako EV6, ale vizuálně posouvá vzhled značky o krok dál. Na první pohled vypadá, jako by byl vytesán sekerou, má strmou záď a střechu, která se svažuje jen mírně dozadu. Ale všechny proporce jsou správné. Obrovský rozvor, krátké převisy karoserie, velký zavazadlový prostor a standardně sedm sedadel - flexibilní platforma, na níž jsou založeny i e-modely Hyundai a Genesis, dává vývojářům a designérům velkou volnost.

Například se do ní nyní vejde největší baterie ze všech modelů Kia, 100 kWh, kterou lze nabíjet výkonem 240 kW. 15minutová přestávka na rychlonabíječce by měla v optimálním případě stačit na dalších 240 kilometrů. Při uvedení modelu na trh budou nabízeny dvě verze: model s pohonem zadních kol o výkonu 150 kW/203 k a model s pohonem všech kol o výkonu 284 kW/384 k. To by mělo elektromobilu umožnit ujet na jedno nabití téměř 550 kilometrů. A jako další lahůdku vybavila Kia EV9 nejen obvyklými radarovými senzory a kamerami, ale také lidarem - ten umožňuje virtuální 360stupňový pohled kolem vozu a také autonomní jízdu podle úrovně 3.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best