Home  /  Style  /  Koupili byste si tašku, co vypadá jako pytel na odpadky?

Koupili byste si tašku, co vypadá jako pytel na odpadky?

Balenciaga se pod vedením kreativního ředitele Demny stala značkou, která nás neustále nutí pochybovat o tom, co považujeme a nepovažujeme za módu. Od Crocs na platformě až po grafická trička Fortnite – Demna se vyžívá v jakémsi napětí mezi tím, co lze považovat za luxus. Dokáže však přesvědčit zákazníky, aby si koupili luxusní pytel na odpadky?
05.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Balenciaga

Jak možná víte, přehlídka značky pro sezónu podzim-zima 22/23, která proběhla letos v březnu, vzdala úctu probíhající krizi na Ukrajině básní, kterou přednesl sám Demna a pozvaní hosté byli obdarovaní tričkem Balenciaga v barvách ukrajinské vlajky. Stejně tak samotná přehlídka byla silným a pohlcujícím zážitkem, protože modelky a modelové byly vystaveny mrazivým podmínkám umělé sněžné bouře, což vizuálně vyjadřovalo, jaké to bylo pro Demnu utéct z jeho rodné země Gruzie – podobně, jak v současnosti utíkají rodiny na Ukrajině před válkou. A kromě metelice nebo pozvánky v podobě rozbitého iPhonu 6, zde bylo ještě několik módních momentů, které přiměly svět zastavit se a zamyslet se – jedním z nich byl Trash Pouch.

Jak Demna řekl pro server WWD: „Nemohl jsem si nechat ujít příležitost vyrobit nejdražší pytel na odpadky na světě, protože kdo by neměl rád módní skandály?“. Přesně to se návrháři skutečně podařilo, protože tento luxusní doplněk vznikl po vzoru jednorázového pytle na odpadky, jenom s tím rozdílem, že tento je vyroben z telecí kůže. Jakmile se fotografie luxusního pytle objevily na Instagramu, okamžitě se z něj staly memes.

Na druhou stranu, pro Demnu a Balenciagu se nejedná o zrovna neznáme  teritorium. Možná si vzpomínáte, že značka v roce 2017 rozpoutala debatu ohledně klonu modré tašky Frakta z Ikea v hodnotě 2 000 dolarů. Drahá napodobenina se už při svém prvním představení dostala na titulní stránky magazínů, a dokonce vyvolala oficiální reakci společnosti Ikea, která všem připomněla, že originální plastová taška pro opakované použití stále stojí jen několik desítek korun.  

Trash Pouch je vyroben z telecí kůže, nechybí mu stahovací šňůrky, a přichází ve čtyřech barevných provedeních. Prodává se za 1 400 EUR a lze jej zakoupit v buticích Balenciaga a online.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best