Home  /  Style  /  Light my fire: Jak si Jan Černý podmanil českou módní scénu

Light my fire: Jak si Jan Černý podmanil českou módní scénu

Your ESQUIRE backstage pass. Nahlédněte s námi do backstage na jubilejní desátou show úspěšného českého návrháře prostřednictvím exkluzivního fotoreportu od Benedikta Renče.
27.11.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Benedikt Renč

Jediné škrtnutí zápalky může zažehnout oheň. Hosté na přehlídce populárního českého návrháře Jana Černého našli na svých místech krabičku, uvnitř které se skrývala jedna zápalka. Znamení změny a nových začátků. Stejně jako oheň ve špatných rukou dokáže ničit, oheň v dobrých rukou dokáže přetvářet a dělat věci novými. Každý z nás musí udělat změnu. Značka JAN proto hrdě stojí za rovnými právy pro všechny a podporuje LGBTQ+ komunitu. Kdy jindy než tady a teď? Nikdo nesmí cítit strach a ohrožení.

Nehraj si s ohněm

„Tuhle větu, kterou jsem často slýchal v dětství, se současně s elementem plamene stala hlavní myšlenkou a symbolem kolekce. Oheň jako teplo domova, stejně jako nespoutaný živel a magie transformace. Tato show oslavuje, že jsem si obrazně s ohněm doposud hrát nepřestal. A že se to vyplatilo. Současně tím vybízím vás, abyste udělali totéž a plnili si své sny a touhy,“ vysvětluje český fenomén, který zaujal svými prestižkami i v Louis Vuitton.

Kolekce „A BOY WHO PLAYS WITH FIRE“ byla rozdělena rozdělena do tří částí. Každá z nich se dotýká tří důležitých částí začátku lidského života: dětství, dospívání a osamostatnění se. V těchto třech částech přirovnávám život člověka k jednotlivým stádiím ohně: dětství ke škrtnutí sirkou, dospívání k divokému a nespoutanému ohni a dospělost k na první pohled méně nápadným ale současně nejvíce výhřevným uhlíkům.

Potisk látek jakoby uhlem nakreslených ohňů a další sezónní grafiky současně s vizuální identitou show vytvořil grafik Martin Tomáš. O tailoring a sharp siluety se postaral krejčí a Janův dlouhodobý spolupracovník a kamarád Boris Kráľ. V kolekci je kromě třech nových colorways PRESTIGE X JAN uvedena také nová JAN SHOPPER BAG a znovu se objevuje minulou show uvedená kožená kabelka JAN BAG. Rukavice ručně ušila Česká tradiční firma Bohemia Gloves.

Siluety se kromě typických oversized looků začínají zužovat a protahovat do výšky, jak je vidět na tailorovaných kabátech a prodloužených, úzkých rukávech na vícero modelech. Barevný vývoj kolekce si hraje s mými typickými vibrant barvami, současně ale reaguje na nelehkou dobu mnohem větším zastoupením tmavých barev a černé. 

Nahlédněte s námi do backstage a podívejte se na outfity VIP hostů, mezi kterými nechyběl Yzomandias, Nik Tendo nebo Nobodylisten v naší galerii.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best