Home  /  Style  /  Nastupte si, vaše lordstvo!

Nastupte si, vaše lordstvo!

Éra dvanáctiválců se u Rolls-Royce chýlí ke konci. První elektromobil značky bude na trhu už za rok.
03.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Rolls-Royce

S modelem Rolls-Royce Spectre uvede koncem roku 2023 značka svůj první elektromobil. Ačkoliv to nic nemění na luxusním vzhledu, kupé se vyznačuje řadou propracovaných inovací v detailech. Zatímco dojezd již byla zveřejněn, cena stále zůstává tajemstvím.

První elektromobil se „Spirit of Ecstasy“ na přídi se jmenuje Rolls-Royce Spectre. Cena tohoto dokonalého luxusního kupé s rozvorem náprav 3,21 metru, které je technicky úzce spřízněno s modelem Phantom na jedné straně a BMW i7 na straně druhé, a které je považováno za nástupce předchozího modelu Phantom Coupé, pravděpodobně nebude nižší než 350 000 eur.

S nástupem e-mobility výrobce spojuje vizi zakladatele značky Charlese Rollse, který již v roce 1900 považoval elektrický motor za ideální pohon pro luxusní vozidla, protože je tichý, čistý a bez vibrací. Kromě toho je podle automobilky Rolls-Royce mezi zákazníky zájem o vozidla s elektrickým pohonem velmi vysoký. „Spectre, to je přízrak, který se tiše vznáší nad hranicemi tohoto a onoho světa.“ Jak výstižný popis pro elektrický pohon, který se skládá ze dvou elektromotorů - jednoho na každou nápravu. Jejich výkon je necelých 430 kW a maximální točivý moment až 900 newtonmetrů, takže Spectre i přes pohotovostní hmotnost necelé tři tuny dosáhne rychlosti 100 km/h za 4,5 s a jako maximální rychlost se udává 250 km/h. Energii k tomu dodává baterie s kapacitou pravděpodobně asi 120 kWh, která by měla vozu Rolls-Royce Spectre (2023) zajistit dojezd až 520 kilometrů.

Důvěrně známý luxus

Protože odlehčená konstrukce nepřipadala při všem tom přepychu v úvahu, vyhladila britská značka konstrukci modelu Rolls-Royce Spectre (2023) v aerodynamickém tunelu. Samotná plastika „Spirit of Ecstasy“ musela projít 830 hodinami průtokových zkoušek a byla vyhlazena tak, že její vlající plášť má nyní ještě méně záhybů. Dvoudveřový vůz o délce přibližně 5,50 metru s neméně propracovanou maskou chladiče a plynulou zádí má součinitel odporu vzduchu 0,25, čímž se model stává nejefektivnějším vozem v dosavadní historii společnosti.

Rolls-Royce také posunul atmosféru na novou úroveň: I když zůstává u laku a kůže ve více barvách a tvarech, než si většina lidí dokáže představit. Skutečným vrcholem v pravém slova smyslu jsou však kromě hvězdné oblohy osvětlené LED diodami takzvané Starlight Doors. Jako vždy jsou zavěšeny proti směru jízdy a uvnitř nich se třpytí 5876 jemně svítících hvězdiček LED. Přístrojovou desku s digitálními přístroji a osvětlenými plochami zdobí dalších 5 500 LED hvězdiček. Mimochodem, pro uvedení na trh na konci roku 2023 najela automobilka více testovacích kilometrů než kdykoli předtím u nového vozu. Rolls-Royce Spectre tak bude mít, obrazně řečeno, najeto před první dodávkou již více než 2,5 milionu kilometrů.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best