Home  /  Style  /  Nový Land Cruiser v retro stylu

Nový Land Cruiser v retro stylu

Dvanáctá generace japonského terénního vozu Land Cruiser od Toyoty bude nyní opět oficiálně k dispozici.
21.08.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Toyota

Toyota Land Cruiser je skutečným veteránem automobilového světa: od roku 1951 je japonskou odpovědí na vozy jako Jeep Wrangler, Land Rover Defender nebo Ford Bronco. V průběhu desetiletí se této terénní legendy prodalo více než 11,3 milionu kusů ve více než 170 zemích, což z ní činí jeden z nejúspěšnějších modelů značky Toyota vůbec.

Nyní se Land Cruiser představuje již podvanácté. Japonci nadále používají klasický žebřinový rám, který je nyní o 50 procent tužší než jeho předchůdce. Toyota slibuje ještě lepší průchodnost terénem, ale zároveň by měl být terénní vůz snáze ovladatelný na silnici a nabízet větší jízdní komfort.

Něžnější na silnici

Díky optimalizovanému zavěšení kol byl zvětšen zdvih kol a přední protiprokluzový stabilizátor lze odpojit pro ještě lepší stoupavost. Land Cruiser má nyní navíc poprvé elektrický posilovač řízení - ten snižuje nežádoucí vlivy na řízení, jako jsou nerovnosti v terénu, ale také umožňuje použití systému varování před opuštěním jízdního pruhu, což je také poprvé.

S délkou 4,92 metru zůstává nové vydání věrné formátu svého předchůdce, ale design je opět mnohem hranatější a vykazuje jasné retro prvky s mnoha pravými úhly a rovnými plochami. Zajímavostí je, že speciální model "First Edition", který je k dispozici pouze při uvedení na trh, má klasické kulaté světlomety, zatímco jinak model sází na ploché, hranaté LED světlomety. Interiér Land Cruiseru, který lze objednat s pěti nebo sedmi sedadly, vypadá robustně, ale je elegantně čalouněný. Přístroje jsou nyní kompletně digitální a nad širokou středovou konzolou s terénními ukazateli se nově nachází velký dotykový displej ve formátu na šířku.

Pod kapotou najdeme zpočátku 2,8litrový čtyřválcový turbodiesel o výkonu 150 kW/204 k spojený s osmistupňovou automatickou převodovkou. Na rok 2025 byla ohlášena 48voltová mild-hybridní varianta. V každém případě má japonský vůz pohon všech kol. Nová Toyota Land Cruiser by se měla na silnicích objevit začátkem roku 2024, ceny zatím nejsou známy.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best