Home  /  Style  /  Od Adidas až po Dior: Jak nosit nazouváky?

Od Adidas až po Dior: Jak nosit nazouváky?

Mnoho módních trendů je těžké vysvětlit, ale rostoucí popularita nazouváků během posledních dvou let nám docela dává smysl.
23.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images, archiv značek

V době, kdy mnozí z nás trávili většinu času doma a z nošení pantoflí 24/7 se stala norma, měla největší hodnotu ultra pohodlná obuv, která se stala základem každodenního šatníku nás všech. Máme na mysli zejména “mules” neboli nazouváky, které byly ještě před několika lety výhradní doménou kuchařů a zdravotníků (v kombinaci s bílými ponožkami), jež oceňovali jejich praktičnost. Nyní se začaly objevovat doslova všude,  neobešel by se bez nich současný street style a my se jich nedokážeme vzdát, stejně jako dalších módních  „guilty pleasures“ (dad sneakers, anyone?)  

Jestli také zvažujete nákup stylových nazouváku, je třeba mít na paměti několik klíčových zásad, ať už si brousíte zuby na designový model Crocsů, zimní papuče ThermoBall od The North Face, nebo na něco luxusnějšího jako třeba Birkenstocky v kolaboraci s Diorem či gumový model Puddle od Bottega Veneta.

Vyberte si ten správný pár pro danou sezónu  

První věc, kterou byste měli před nákupem nového páru nazouváku zvážit, je jejich sezónnost. Ačkoli by se tento druh obuvi měl nosit primárně v letních měsících, existují také modely určené výhradně pro zimní měsíce. Pokud si koupíte pár nazouváku, který není vhodný pro dané roční období, riskujete, že budete mít v letních vedrech zpocené nohy nebo že vám naopak v zimě omrznou paty. Také právě přemýšlíte, co je horší? Pokud se váš vysněný model pyšní podšívkou nebo je vyroben ze zateplených materiálů, je pravděpodobně určen k nošení během podzimního a zimního období. Zatímco model se spoustou otvorů poskytujících prodyšnost se hodí spíše pro jarní a letní měsíce. Poděkovat nám můžete později.  

Ujistěte se, že dokonale sedí  

Protože většina nazouváku nemá tkaničky, je důležité pořídit si správnou velikost. Ujistěte se, že máte možnost pořádně si je vyzkoušet, abyste si byli jistí, že vám dokonale padnou. Značky jako jsou Birkenstock nebo Crocs nabízejí užitečné průvodce velikostí, kterými se můžete řídit, když se snažíte najít správnou velikosti. Tuhle možnost výrazně doporučujeme. Není totiž nic horšího, než když zjistíte, že vám nové boty nesedí den před odletem na dovolenou.

S ponožkami nebo bez?  

Jedna z největších otázek, která vyvstává při nošení jakýchkoliv nazouváku: s ponožkami nebo bez ponožek? Na rozdíl od sandálů s otevřenou špičkou, které by při nošení s barevnými ponožkami mohly vypadat komicky, uzavřená silueta nazouváku obvykle schová ponožky, které máte na sobě, když je chytře zkombinujete s kalhotami.  

Pečlivě zvažte nákup páru luxusních mules 

Nazouváky jsou natolik populární, že můžete objevit také nepřeberné množství designových modelů od luxusních značek. V současné době si můžete za 1700 dolarů pořídit model od Ricka Owense vyrobené z černé kůže, které se pyšní průhlednou podrážkou z plexiskla nebo nazouváky Balenciaga ve stylu populárních tenisek Track Sneakers v hodnotě 925 dolarů. Nejdůležitější je zvážit, jestli je budete skutečně nosit. Opravdu byste si na formální událost vzali nazouváky od Bottega Veneta místo elegantních bot? Pravděpodobně ne. A vyrazili byste v nich na koupaliště, kde všichni nosí flip-flopy nebo Crocsy? Pečlivě proto zvažte, zda koupě luxusního páru skutečně stojí za krátkodobý „flex“.

Nazouváky jsou univerzální. Noste je, jak chcete  

Nazouváky jsou tak pohodovým a univerzálním kouskem obuvi, že byste je neměli brát příliš vážně. Je sice důležité dbát na to, aby vám správně seděly, byly pohodlné a odpovídaly aktuální sezóně, ale klidně je stylizujte a noste, jak se vám zlíbí. Jak ukazují kultovní instagramové účty jako @muleboyz, kreativitě se meze opravdu nekladou.  

Nezapomínejte, že to, co bylo kdysi módním tabu, si pomalu (a pohodlně) vyšlapalo cestu až na samotný vrchol pomyslného módního Olympu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best