Home  /  Style  /  Pegasus je 3D tiskem vyrobená superjachta, která nevypouští žádné emise a přesto je téměř neviditelná

Pegasus je 3D tiskem vyrobená superjachta, která nevypouští žádné emise a přesto je téměř neviditelná

Díky zrcadlovému obložení zůstávají majitelé jachty Pegasus na moři téměř neviditelní.
16.06.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Designstudio Jozeph Forakis

Existují dva typy superbohatých lidí. Jedni se chlubí tím, co mají. Sportovní auto nemůže dostatečně hlasitě řvát, na zápěstí tikají luxusní hodinky a večírky jsou divoké a dobře zdokumentované na sociálních sítích. Ti druzí se drží při zemi. I oni jezdí ve sportovních autech a tráví dovolenou na exotických plážích, ale v podstatě chtějí zůstat neviditelní. Právě pro tuto klientelu vytvořilo italské designové studio velmi zvláštní jachtu. Díly na Pegasus, jak se jachta jmenuje, pocházejí z 3D tiskárny a díky zrcadlovému obložení je 88 metrů dlouhé vozidlo takřka neviditelné a stejný by měl být i její dopad na životní prostředí.

Prakticky neviditelná superjachta Pegasus by mohla brzy brázdit moře

Italský designér Jozeph Forakis představil se svým designovým studiem velmi zvláštní koncept. Podle designéra bude jachta Pegasus první, která vzejde z 3D tiskárny. Vnější plášť se vyznačuje nízkým, lineárním trupem se svislou přídí a metalickým finišem. Díky tomuto vnějšímu opláštění se odráží vodní hladina, zatímco víceúrovňová skleněná křídla odrážejí oblohu. Tím je vytvořena iluze neviditelnosti.

Neviditelná jachta Pegasus má nulové emise

Konstruktéři si jsou také vědomi toho, že žádné luxusní plavidlo nemůže vzniknout bez ohledu na životní prostředí. Díky solárním panelům, které sbírají energii, se slaná voda přeměňuje na vodík. Vodík se pak přemění na elektřinu, kterou lze ukládat do lithium-iontových baterií. Pegasus tak nebude produkovat žádné emise CO2, jachta bude mít neomezený dojezd a elektřina bude pohánět veškeré příslušenství na palubě.

Pegasus: 88 metrů dlouhá jachta z 3D tiskárny

Při stavbě jachty Pegasus bude použita robotická technologie 3D tisku, s jejíž pomocí bude vytvořen skelet lodi. Pomocí kompozitního vlákna z polymerové slitiny designér Jozeph Forakis chce zhotovit mřížový rám trupu a konstrukci lodi. Tento materiál umožňuje vytvořit pevné a zároveň lehké plavidlo, k jehož výrobě lze použít méně energie a materiálů, což vede k menšímu množství odpadu. Proto je výroba jachty také udržitelnější ve srovnání s jinými konstrukčními metodami. Podle Jozefa Forakise a jeho týmu by superjachta Pegasus mohla být na trhu od roku 2030. Cena zatím není známa.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best