Home  /  Style  /  Přestavba Porsche v supermoderní bourák

Přestavba Porsche v supermoderní bourák

Restomody, při nichž jsou staré karoserie vybaveny moderní technikou, jsou v módě. Britský tuner Theon Design jde i opačným směrem.
21.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Theon Design

V současné době přibývají resto a elektromody jako houby po dešti. Především krásné klasické vozy jsou vylepšovány moderními technologiemi. Britská restomodová dílna Theon Design se zase specializuje nejen na restaurování starých vozů 911, ale také na to, aby modernější Porsche 911 získalo vzhled původních vozů této řady. Přestavby zároveň procházejí zásadním technickým faceliftem. Nejnovější projekt ITA001, vycházející z generace 964, ukazuje, jak to může vypadat.

Vnější karbonový povrch

Ve společnosti Theon jsou dárcovská vozidla kompletně rozebrána a obalena novým "plechovým oblečením". V případě modelu ITA001 však nový plášť není vyroben z plechu, ale z karbonu, což snižuje hmotnost na přibližně 1 150 kg ("ready to drive"), a to i přes instalaci klimatizace a posilovače řízení. Vizuálně odlehčená skořepina spolu s dodatečnými chromovanými doplňky a novými světly odkazuje na první generaci 911. Navzdory retro citacím jsou svaly jasně zdůrazněny silně rozšířenými podběhy kol a zároveň je vytvořen prostor pro široké pneumatiky na 18palcových discích Fuchs.

Theon nabízí svým zákazníkům šestiválcové motory typu boxer o objemu 3,6, 3,8 nebo 4,0 litru. Největší z nich má výkon 297 kW/406 k a je použit také v modelu ITA001. Pohonná jednotka je kombinována se šestistupňovou manuální převodovkou z modelu Porsche 993 RS, z něhož je převzat i diferenciál s omezeným prokluzem zadní nápravy a brzdová soustava. Podvozek je navíc vybaven elektronicky řízeným systémem tlumení s pěti volitelnými úrovněmi a hydraulickým zdvihem.

Uvnitř nabízí přestavba 911 cestovní sedadla Recaro, která byla stejně jako celý interiér čalouněna měkkou kůží Tobacco Bridle. Na palubní desce se navíc ukrývá audiosystém Focal a slot pro bezdrátové nabíjení chytrých telefonů. Theon neprozrazuje, kolik přestavba modelu ITA001, která trvala přibližně 18 měsíců, ve skutečnosti stála. Za nejjednodušší přestavbu však Britové požadují 375 000 liber - bez dárcovského vozidla. ITA001 stál pravděpodobně podstatně více.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best