Home  /  Style  /  Příští retro elektrický model Fiatu bude opravdu roztomilý

Příští retro elektrický model Fiatu bude opravdu roztomilý

Na cestě k budoucnosti bez emisí Italové s modelem 600e řadí vyšší rychlostní stupeň. Technicky se jedná o dvojče modelu Jeep Avenger.
28.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Fiat

Žádnou další retro káru. To všechno už jsme zažili. Ale jestli někdo smí sáhnout do vlastní historie, je to Fiat. Vždyť Italové udržují nové vydání pětistovky při životě už snad desítky let jemnými "revizemi" a nyní svou největší ikonu také velmi úspěšně elektrifikovali. A podařilo se jim to, aniž by působili rozpačitě či se snažili až křečovitě.

Rodinný přítel

Nyní přichází další elektrický výboj. Ještě před koncem roku představí Fiat svůj druhý elektrický model, opět se slavným jménem na přídi. Bude se jmenovat 600e, stejně jako kultovní Seicento, které spolu s Cinquecentem dělalo z Fiatu od poloviny 50. let milou lidovou značku nenáročného člověka. Od té doby výrobce prodal v segmentu B více než 20 milionů vozů. Vědí, jak na to.

I tentokrát se model 600 ujímá role staršího bratra a rodinného přítele. Se svými 4,17 metru je o 54 centimetrů delší než 500e a časem vystřídá model 500X, který se bude prozatím prodávat dál. Mnoho stylistických prvků z modelu 500e je také přítomno: přední světlomety s roztomilýma očima nebo signatura na přídi, nyní s číslem 600. Roztomilé. Vzadu najdeme velmi podobná zadní světla se stylizovaným "E" a italskou vlajkou zapuštěnou do nárazníku.

Malý crossover nabízí prostor pro pět osob a zavazadlový prostor pojme 385 litrů zavazadel. Při uvedení na trh jsou k dispozici dvě výbavové verze, 600e Red a 600e La Prima, která je vybavena nadstandardně. Kokpit vypadá jako zvětšená copy-paste verze modelu 500e: Volant dole zploštělý, centrální 10,25palcový monitor, pod ním řada mechanických tlačítek pro přímou volbu nejdůležitějších funkcí. Na palubě nechybí ani varování před mrtvým úhlem, zadní kamera nebo 360 stupňový asistent. A k dispozici je 64 různých způsobů osvětlení interiéru. Odvážný nový barevný svět. To platí i pro exteriér: Fiat s okamžitou platností vykázal ze světa značky šedou barvu.

Technicky 600e těží ze strategické ulity mateřské společnosti Stellantis a dostává platformu, na které je mimo jiné již postaven Jeep Avenger a která je určena i pro nové malé SUV Alfa. Stejně jako Avenger má i 600e baterii o kapacitě 54 kWh, která by měla umožnit dojezd přes 400 km v cyklu WLTP a přes 600 km při jízdě po městě. Nabíjení probíhá výkonem až 100 kW. S elektrickým Jeepem jsou shodné i hodnoty výkonu 115 kW/156 k, což by u Fiatu mělo stačit na sprint na 100 km/h za devět sekund. Příští rok bude následovat plně elektrická verze Abarth, která by měla mít výkon výrazně přes 200 koní. A protože Fiat elektrickému boomu tak docela nevěří, nabízí v Itálii, Španělsku a dalších jižních klimatech model 600 také s benzinovým motorem o objemu 1,3 litru.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best