Home  /  Style  /  Proč je bílé tričko základem každého pánského šatníku?

Proč je bílé tričko základem každého pánského šatníku?

V případě Carmyho stačilo, aby bílé tričko skvěle sedlo, herec Jeremy Allen White měl skvěle vyrýsované bicepsy a stalo se virálním.
17.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Disney+

Postava Carmyho, který je posedlý snahou získat kontrolu nad svým životem, nosí bílá trička, která nejvíce zosobňují jeho až ochromující perfekcionismus, a to i přes jeho skutečnou vášeň pro džíny, které s láskou uchovává doma v troubě. Díky stejnému triku, který v padesátých letech vynesl Jamese Deana na nebývalou úroveň slávy, jsou trička Merz b. Schwanen, která White nosí, nejen kombinací jednoduchosti a praktičnosti ideální pro kuchaře a jim podobné, ale jsou také náhodou levná. To znamená, že zatímco je móda zaneprázdněna jásáním nad ultra drahými tričky, řešení je přitom doslova na dosah vaší peněženky.

Recept na dokonalé tričko není jednoduchý, stejně jako jídla, která - doufejme - Carmyho restauraci vynesou michelinskou hvězdu. Vyžaduje určitou rovnováhu mezi siluetou, gramáží bavlny, délkou rukávů a hrudníku.

A nezapomeňme na výstřih, který musí zajistit, aby se při větru nepohyboval. Kromě německé značky Merz b. Schwanen, která díky Medvědovi v uplynulém roce objevila celou novou skupinu fanoušků - "Když přišly Vánoce, počet žen, které po nich sáhly a koupily je svým mužům, byl něco, co jsem nikdy předtím nezažil," vysvětlil manažer obchodu deníku San Francisco Gate -, další značkou triček s hlubokým filmovým dědictvím se ukazuje být Sunspel, řada luxusních basic triček, která oblékla Christiana Balea ve filmu The Dark Knight Rises, Daniela Craiga v Casino Royale a naposledy Cilliana Murphyho na poslední premiéře Oppenheimera v Londýně. Opět to byli herci a jejich postavy, kdo z trička udělal hit, ale kvalita oděvu upevnila jejich slávu.

Jedním z hlavních prvků, které tričkům těchto dvou značek propůjčují hvězdnou kvalitu, je zřejmě kvalita bavlny. Ta, z níž je vyrobeno 100 % triček Merz b. Schwanen, je ekologická a pochází z Řecka, zatímco bavlna nejprodávanější řady značky Sunspel pochází ze Sea Islands, skupiny ostrovů na atlantském pobřeží USA, s nimiž tato britská značka spolupracuje již více než sto let. Kromě původu těchto bavlněných látek, kromě správné tloušťky látky a pečlivosti, s jakou jsou tato trička vyrobena, je však skutečným klíčem k úspěchu značek Sunspel a Merz b. Schwanen silueta, která paradoxně nespoléhá na rozpoznatelnost.

Stejně jako nejlepší těstoviny al pomodoro, stejně jako Carmyho cannoli, se oděvy těchto dvou značek drží stylistických tradic, díky nimž se bílé tričko stalo historickým základem mužského šatníku.

Tričko hodné světové premiéry, odkazující na styl, který nosili američtí vojáci za druhé světové války, na styl, který nosil již zmíněný James Dean ve filmu Rebel bez příčiny a Marlon Brando ve filmu Tramvaj do stanice Touha, kombinuje praktičnost oděvu s nostalgickou elegancí vypasovaného rukávu. Ať už se jedná o železné tricepsy, nebo ne, estetika starého Hollywoodu má navrch.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best