Home  /  Style  /  Proč jsou šortky nejžhavějším kouskem pánského fashion weeku?

Proč jsou šortky nejžhavějším kouskem pánského fashion weeku?

Dlouhé, krátké, nad i pod kolena, těsné, aby obepínaly nohu, nebo širší, aby usnadňovaly pohyb, šortky jsou zkrátka hitem letošního milánského týdne módy, a to zejména kvůli horku, které město v těchto dnech zasáhlo.
20.06.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Společně s některými dalšími základními oděvy jsou šortky dokonalým ambasadorem, který reprezentuje vývoj mužského šatníku. Matthew M. Williams z Alyxu z nich udělal symbol kontinuity se streetwearem, kterému se americký návrhář věnuje už nějakou dobu: kožené multikapsy, které sahají ke kolenům, nebo krátké šortky, které vypadají jako plavky. Americký návrhář nepohrdne ani šortkami s vojenskými potisky nebo schovanými pod dlouhým kabátem na míru.

Jinak je tomu u Domenica Dolceho a Stefana Gabbany, kteří své šortky vytvářejí tak těsné, že téměř připomínají spodní prádlo, pokryté potisky nebo skryté pod průhlednými tílky. U DSQUARED2 nelze přehlédnout jejich šortky ve stylu Y2K s preppy nádechem, zatímco Marco de Vincenzo se jimi snaží doplnit své outfity souhrou potisků a vzorů.

Šortky Massima Giorgettiho u MSGM jsou odrazem jejich jména, hrají si s proporcemi a jsou nejprve velmi krátké a poté široké s obrovskými předními kapsami, což evokuje jejich gorpcoreovou duši. Jonathan Anderson se ve své kolekci s JW jako vždy baví tím, že mění tvary a velikosti oblečení, které je součástí každodenního života. Proměna, která se týká i šortek, někdy dosti širokých - a nikoliv dlouhých jako obvykle - a jindy zapojených do směsi textur a materiálů s doplňky.

U značky Zegna jsou šortky šité na míru, s pruhem uprostřed a skrytým páskem, ale především kopírují jejich dlouhou verzi, čímž se zdá, že dochází k rehabilitaci oděvu často odkládaného na druhou kolej. Pokud však každá revoluce potřebuje symbol, u značek Prada a Valentino hrají šortky tuto roli dokonale.

Pro Pierpaola Piccioliho jsou nyní součástí jeho představy o mužském šatníku a nově definují dokonce i pojem vzhledu celebrit, jak předvedl Pedro Pascal na červeném koberci během Met Gala a poté Jacob Elordi mezi hosty přehlídky v prostorách milánské univerzity, a to v outfitu, který upoutal pozornost nejen přítomných.

Raf Simons a Miuccia z nich naopak udělali absolutní protagonisty svých looků, od blejzrů s dlouhými rukávy belgického návrháře přes košile s pradesche potisky až po obleky s několika kapsami inspirované rybáři. Kromě prostého hledání trendů je skutečně zajímavé, jak jednoduchý oděv dokáže nabývat různých tvarů a ztělesňovat různé myšlenky a vize, přičemž si zachovává svého původního ducha a záměr, což dokonale vypovídá o procesu evoluce a obnovy, kterým mužský šatník v posledních letech prochází.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best