Home  /  Style  /  Proto byste si nikdy neměli vytrhávat chloupky z nosu

Proto byste si nikdy neměli vytrhávat chloupky z nosu

Pokud pravidelně chodíte k holiči, jistě dobře znáte depilační vosk, který vám má vytrhávat chloupky z nosu. Příště raději tuto proceduru s díky odmítněte.
09.08.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Nohy, genitálie, obličej nebo podpaží - je jen na vás, zda a jak si chloupky na těle odstraníte. Ale pokud jde o chloupky na nose, měli byste se na chvíli zpozornět. Koneckonců, mají svůj účel. Nesprávné odstranění s sebou nese také vážná rizika.

K čemu slouží chloupky v nose?

Díky evoluci a oděvnímu průmyslu se dnes můžete docela dobře obejít bez většiny chlupů na těle, pokud o to stojíte. Chloupky v nose totiž neslouží k tomu, aby vás zahřívaly, ale aby vám alespoň do určité míry pomáhaly udržet prach, výfukové plyny, pyl a podobně mimo váš nos (pro alergiky je to už tak dost vyčerpávající). Hmyz a drobné předměty se také nedostanou dovnitř - pokud se něco dostane příliš blízko, reflexivní kýchnutí zajistí, že vaše dýchací cesty zůstanou čisté a nepoškozené.

V neposlední řadě je zde klima uvnitř nosu, které je regulováno chloupky: Při výdechu byste za normálních okolností také ztratili mnoho cenné vlhkosti. Chloupky ji zadržují, zabraňují vysychání nosních cest a také zvlhčují vzduch, který vdechujete zpět. Fungují jako drahý domácí spotřebič, ale již zabudovaný ve vašem těle.

Záněty a plísně

Tolik k výhodám. Ale to není všechno! Odstraňování chloupků je nejen bolestivé, ale také riskantní. Pokud pracujete s voskem nebo pinzetou, vytváříte si drobná poranění v ochranné bariéře pokožky. Výše zmíněné vlhké a teplé klima v nose pak najednou není tak praktické. Místo toho poslouží jako dokonalá živná půda pro bakterie a plísně. K infekcím nebo zánětům vlasových folikulů pak není daleko. Pokud vaše pinzeta není dokonale čistá, může dojít k abscesům. A dále: Pokud nejste vyškoleni a používáte příliš horký vosk, můžete si dokonce popálit nosní sliznici - tkáň, která vystýlá nos a chrání ho.

Zastřihování jako alternativa

Pokud opravdu nechcete žít s viditelnými chloupky v nose, můžete ty, které se vám zdají příliš dlouhé, opatrně zastřihnout zastřihovačem nebo (vydezinfikovanými) nůžkami na nehty. Nemusíme vám snad zdůrazňovat, že by se to mělo týkat pouze chloupků, které vyčnívají z nosu, že ne?

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best