Home  /  Style  /  Raritní hodinky Cartier Cheich se v aukci vydražily za 1,1 milionu eur

Raritní hodinky Cartier Cheich se v aukci vydražily za 1,1 milionu eur

Hodinky Cartier Cheich jsou teprve druhými hodinkami francouzské značky, které v aukci překonaly milionovou hranici.
20.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Sotheby's

Seznam cenných hodinek, které dostali vítězové závodů v motoristickém sportu, je dlouhý. Do tohoto seznamu patří i Cartier Cheich, které nedávno změnily majitele v aukci. Za úctyhodnou částku 1,1 milionu eur, tedy asi 27,5 milionu korun.

Hodinky Cartier Cheich zaujmou svým neobyčejným designem

Společnost Rolex je pravděpodobně nejznámějším představitelem tradice věnovat každému vítězi závodů 24 hodin Le Mans a 24 hodin Daytony speciální hodinky. Hodinky jsou variantou stávajícího sériového modelu se speciálním gravírováním, materiálem nebo barevným provedením. Cartier Cheich představovaly výjimku: byly vyrobeny speciálně pro vítěze soutěže „Cartier Challenge“. Pro získání hodinek musel jeden jezdec dokončit Rallye Paříž-Dakar (nyní Rallye Dakar) na prvním místě ve dvou po sobě jdoucích letech.

Tělo hodinek je vyrobeno ze tří různých druhů zlata

Hodinky Cartier Cheich, které navrhl Jacques Diltoer, tehdejší kreativní ředitel společnosti Cartier, jsou odborníky považovány za působivý příklad jedinečného přístupu společnosti Cartier k designu hodinek. Vrstvené pouzdro, inspirované logem rallye, je vyrobeno ze tří různých druhů zlata - bílého, žlutého a růžového zlata, které jsou vzájemně propletené. Hodinky se vyráběly ve dvou různých velikostech a s diamanty nebo bez nich. Menší hodinky s diamanty měly dostat výherkyně závodu, zatímco větší byly určeny mužským vítězům.

Zakřivený design hodinek byl inspirován tradiční pokrývkou hlavy Tagelmust berberského etnika Tuaregů žijícího na Sahaře. Název hodin je odvozen od jednoho z názvů těchto lidí. Tuaregům se také říká Tamascheq, lidé závoje - nebo Cheich.

Výzvu Cartier Challenge vyhrál Gaston Rahier

Když Alain-Dominique Perrin, tehdejší generální ředitel šperkařské firmy, a Thierry Sabine, zakladatel legendární rallye Paříž-Dakar, v roce 1984 zahájili soutěž Cartier Challenge, nedoufali, že by ji někdo skutečně splnil. Ale mýlili se. Belgičan Gaston Rahier, který startoval na motocyklu BMW, vyhrál hned první dva ročníky a stal se tak prvním - a dodnes jediným - majitelem modelu Cartier Cheich. Cartier Challenge totiž netrvala dlouho. Sabine v roce 1986 tragicky zahynul při havárii vrtulníku, a přestože Rallye Paříž-Dakar nadále existovala, Perrin výzvu i cenu stáhl.

Cartier Cheich, který Rahier vyhrál, vlastnila jeho rodina až do roku 2022, a to i po jeho smrti v roce 2005. Nyní, téměř o 40 let později, tyto mimořádně vzácné a mimořádně cenné hodinky poprvé změnily majitele v aukční síni Sotheby's v Paříži. Kdo tuto raritu za 1,1 milionu eur získal, není známo.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best