Home  /  Style  /  Souboj stylů: Proč tolik obdivujeme nudně oblečené celebrity?

Souboj stylů: Proč tolik obdivujeme nudně oblečené celebrity?

Od "Sandlercore" Adama Sandlera až po módně fobický styl Roberta Pattinsona. Normálnost je v současnosti překvapivější než výstřednost.
09.08.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Ve světě módy jsme v poslední době svědky souboje titánů: na jedné straně stojí armáda Julie Fox, mistryně avantgardních trendů, která se již před několika měsíci rozhodla proměnit svůj každodenní život v arénu bezostyšných, šokujících, až groteskních looků. V této první frakci, sjednocené ve znamení bizarní módy, je celá řada celebrit, které se neúnavně honí za slávou a které se snaží - někdy možná až příliš - upoutat pozornost médií a fotografů.

Na opačné straně stojí těžcí šampioni normcoru, králové utilitárního proudu. Neodváží se zajít ani do nejbližšího obchodu, aby dodali svému šatníku životně důležitou vzpruhu. Pro línou frakci znamená móda jen oblékání, zatímco oblečení je pouhým oděvem, který slouží k zakrytí těla a k tomu, aby se člověk dostal z domu bez sebemenšího mozkového úsilí. Zkrátka skutečná armáda anonymních zabijáků módy, kteří by v hypotetické válce nových trendů raději spáchali sebevraždu, než aby bojovali. Přesto je na jejich stylu - dá-li se to tak nazvat - něco překvapivě fascinujícího.

V této utopické verzi Vetřelec vs. Predátor 2.0 je jeden detail, který obě strany neúprosně spojuje: oba antagonisté, i když každý jiným způsobem, se oblékají špatně až zle. A pod pojmem "zlo" se skrývá nekonečné množství aspektů: od neangažovaného zla až po příliš přemoudřelé zlo, od úporného páchání zla až po nedbalé stylistické chyby, od zla, které chce ohromit, až po zlo, které si prostě přeje zůstat nepovšimnuto, ale bohužel nemůže.

Právě této poslední kategorii v poslední době nesporně vládne Robert Pattinson a jeho několik skromných modelů adidas. Ano, díky němu nebyl normcore nikdy tak normální, a dokonce i jeho bermudy jsou toho zdrcujícím důkazem. Po jeho boku přítelkyně Suki Waterhouse - která si sama zakládá na stylu, který je spíše pohodlný než poutavý - vypadá, jako by právě sestoupila z přehlídkového mola na fashion weeku v Kodani. Nejsem si však úplně jistý, že se jedná o Pattinsonovu gentlemanskou strategii, jak upoutat pozornost na svou lepší polovičku.

Setkáváme se tak s paradoxem: britský herec svou příšerně standardní estetikou hravě dokáže upoutat pozornost módních magazínů a paparazzi, stejně jako konkurence, která si svůj úspěch založila na nablýskaných a vyšperkovaných modelech. 

Jestliže se i Adamu Sandlerovi podařilo nevědomky vytvořit trend z vybledlých triček a tepláků rapperů ze sedmdesátých let - vygooglujte si "Sandlercore" -  pak rozpačitý styl Roberta Pattinsona potvrzuje nenápadnou teorii, kterou jsme se až dosud neodvážili vyslovit: normálnost je dnes překvapivější než výstřednost.

To vše v době, kdy se i devítiletá dcera Kim Kardashian převléká nejméně třikrát denně a kdy si zpěváci a rappeři dávají pozor, aby si během půl roku neoblékli dvakrát stejné tenisky. Pattinsonovi a Sandlerovi se daří být neodolatelnými tím, že během dvou týdnů několikrát za sebou obléknou klidně stejný outfit - nenápadné triko adidas, basketbalové šortky, cyklo brýle a je hotovo. S touto ultrakonvenční uniformou a nevýraznou image dokazují, že není nic víc cool než kašlat na módu. Ve válce stylů jsou těmi největšími monstry.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best