Home  /  Style  /  Tato striktně limitovaná edice hodinek Cartier je pro sběratele tou největší výhrou

Tato striktně limitovaná edice hodinek Cartier je pro sběratele tou největší výhrou

Znovuzrození rarity: Cartier opět vydává své hodinky ve tvaru oblázku z roku 1972.
04.11.2022
Text: Leonard Pack
Foto: Cartier

Hodinky Cartier ve tvaru oblázku z roku 1972 jsou hodinky, o kterých do aukce společnosti Phillips v květnu 2021 pravděpodobně neslyšeli ani znalci. Pouzdro je vyrobeno z 18karátového zlata, ciferník má tvar oblázku. Hodinky Pebbles jsou nejen hodinkami, ale také dokumentem doby, protože patří k těm experimentálnějším výtvorům značky Cartier ze 70. let 20. století. Proslýchá se, že v té době bylo vyrobeno pouze šest kusů. Jako vždy platí, že čím vzácnější a neobvyklejší hodinky jsou, tím jsou cennější. U příležitosti 50. výročí si Cartier připomíná design z minulých let a vrací hodinky Pebble v limitované edici 150 kusů.

Hodinky ve tvaru oblázku jako důkaz tvůrčího průkopnického ducha

Sběratelské kousky nás zavedou do Londýna 70. let 20. století, kdy avantgardismus porušoval dosavadní konvence. V britském hlavním městě zuřily nepokoje. Vznikala četná politická hnutí, stíraly se hranice tvůrčích činností, probouzel se nový kreativní duch. Touto vervou se nakazil i Cartier. Londýnská pobočka francouzského luxusního klenotnictví zachytila nápadité myšlenky a inspirovala se jimi při výrobě extravagantních hodinek. Zatímco mnoho jiných značek přišlo s ocelovými sportovními hodinkami, Cartier se zaměřil na neobvyklý design a tvary. Výsledkem byly inovativní mistrovské kousky jako Maxi Oval nebo hodinky s dvojitým řemínkem, které porušovaly dosavadní konvence.

Pravděpodobně nejznámějším důkazem experimentální povahy Jeana-Jacquese Cartiera, který v té době vedl Cartier London, byl model Crash. Hodinky, u kterých název splňuje svůj slib: Crash je zmačkaný jako po nehodě. Hodinky Pebble Shaped Watch však tuto tvůrčí odvahu také podpořily. Se svým čtvercovým ciferníkem ve tvaru oblázku byly na trhu s hodinkami novinkou, jedinečnou a vzácnou zároveň. Koneckonců se vyráběly pouze pro velmi exkluzivní okruh lidí.

Nová edice čítá pouze 150 číslovaných kusů

Hodinky Cartier jsou uměleckou operou, která čerpá z dědictví luxusního domu a zároveň přináší nové myšlenky. Pro své milovníky Cartier znovu vydává některé ze svých nejoblíbenějších kousků. Cartier tak pokračuje v trendu reedice klasických hodinek v moderním pojetí, čímž se hlásí ke svému dědictví. Například v roce 2021 bylo vyrobeno 150 nových edic legendárního modelu Pasha Calendrier Perpétuel a 100 exemplářů modelu Tank Cintrée, které rozbuší srdce mnoha sběratelů. Na tento trend naváží v listopadu 2022 hodinky Pebble Shaped Watch, kterých bude vyrobeno opět pouze 150 kusů.

Pouzdro z 18karátového zlata

Cartier zůstal i v nové edici věrný charakteristickému vnějšímu vzhledu hodinek Pebble Shaped Watch - ciferníku ve tvaru oblázku v kombinaci s kulatým pouzdrem. Rozdíly jsou spíš jemnějšího rázu. Nové exempláře mají například průměr 36 mm, což je o půl milimetru více než jejich předchůdci. Pouzdro je vyrobeno z 18karátového zlata a je v něm umístěn jeden z nejtenčích ručně natahovaných strojků Cartier. Strojek je vysoký pouhých 2,1 mm a pohání ho kompaktní kalibr 430 MC (Piaget 430P). Modré mečové ručičky kloužou po ciferníku s římskými číslicemi v barvě vaječné skořápky, který měl u modelu z roku 1972 světlejší odstín. Hodinky ve tvaru oblázku ctí své historické dědictví světle hnědým řemínkem z telecí kůže se zlatou sponou, která dodává hodinkám punc vintage.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best