Home  /  Style  /  Tohle jsou důvody, proč hype kolem Moonswatch jen tak neutichne

Tohle jsou důvody, proč hype kolem Moonswatch jen tak neutichne

Spolupráce společností Omega a Swatch rozechvívá hodinářský svět: Proč je i po několika měsících Moonswatch stále na vrcholu zájmu.
30.01.2023
Text: Alex Mayer
Foto: IMAGI/ZUMA Wire

Na hodinky Moonswatch se stojí fronty i několik měsíců po jejich uvedení na trh. Kolem spolupráce společností Omega a Swatch se zdá být neutuchající rozruch. Ale proč vlastně?

Luxusní kousek za cenu značky Swatch

Hodinky Omega Speedmaster, podle kterých jsou hodinky Moonswatch navrženy, jsou ve světě hodinek považovány za ikonu. Hodinky Omega Speedmaster Moonwatch, první hodinky, které se kdy prošly po Měsíci na zápěstí astronautů, si za posledních 50 let dokázaly upevnit svůj kultovní status. Klasické hodinky nosí na zápěstí nejen nadšenci, ale i hvězdy jako Tom Hanks nebo zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Běžně takový kus hodinářské historie stojí kolem 6300 švýcarských franků.

Ve verzi Swatch jsou však hodinky také s cenou Swatch 250 švýcarských franků. V souladu s vesmírnou tematikou jsou hodinky k dispozici v jedenácti různých planetárních variantách a odpovídajících barevných provedeních. Ciferník hodinek Moonswatch vypadá velmi podobně jako jejich drahý starší bratr od Omegy. Nad logem Swatch je na hodinkách vyobrazen název luxusní hodinářské společnosti. Hodinky Moonswatch osloví fanoušky hodinek, kosmonautiky i luxusu zároveň a přinášejí luxus na zápěstí - za dostupnou cenu.

Omezená dostupnost

Pokud chcete získat hodinky Moonswatch, potřebujete nejen nezbytný obnos, ale především čas a pevné nervy. Dokonce i při uvedení hodinek ze spolupráce mezi společnostmi Omega a Swatch stáli zákazníci před prodejnami dlouhé fronty. I devět měsíců po uvedení na trh je koupě hodinek v jednom z obchodů Swatch jediným způsobem, jak hodinky Moonswatch získat. Hodinky jsou nyní k dostání ve více než 170 obchodech po celém světě, nikoli však online.

Přestože hodinky nejsou nijak limitované, poptávka je tak vysoká, že společnost Swatch musí neustále zvyšovat svou výrobní kapacitu, uvedl její mluvčí pro tiskovou agenturu AWP. "Celosvětový mediální ohlas kolem hodinek Moonswatch neustává," píše společnost Swatch ve své pololetní zprávě za rok 2022. "Obchody zažívají neuvěřitelný nápor zákazníků všech věkových kategorií a původu." Podle něj poptávka, která na trzích denně roste, v současné době značně převyšuje dostupnou nabídku.

Oblíbené nové i použité

Dlouhé fronty se netvoří jen před prodejnami Swatch. Na vzestupu je také trh s použitým zbožím. Jak říká Jesse Einhorn, hlavní ekonom prodejní platformy StockX, spolupráce Swatch a Omega je "nejrychleji prodávaným vydáním hodinek v historii StockX". V době, kdy ještě nebylo jasné, kdy lze očekávat další dodávku hodinek Moonswatch, se jednotlivé modely prodávaly až za čtyřnásobek maloobchodní ceny.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best