Co spojovalo ve čtvrtek zesnulou Vivienne Westwoodovou s britskou královskou rodinou? Stěží se jednalo o stejný módní vkus. Britská monarchie a módní návrhářka, s oblibou nazývaná královnou punku, však byly úzce propojeny. Celá její kariéra byla postavena na podivných šatech inspirovaných královskou róbou, které jí umožnily prorazit.
Vivienne Westwood zemřela v jižním Londýně ve věku 81 let.
Jejím poznávacím znamením bylo bláznivé oblečení a oranžové vlasy.
Po módní návrhářce zůstal její manžel Andreas Kronthaler a dva synové, fotograf Ben Westwood a Joseph Corré, zakladatel společnosti Agent Provocateur vyrábějící spodní prádlo.
K Westwood vždy patřila rozpolcenost a na ničem to nebylo vidět tolik jako na jejím pohledu na britské tradice. Byla "typicky britská" - a na druhou stranu neměla vůbec nic společného se "starými fuseklemi". Patentovala si vlastní kostkovaný vzor - na druhou stranu se jí vzdává hold jako vynálezkyni punkové módy. Její jméno znamenalo příslovečnou anglickou výstřednost.
Módní talent už v dětství
Dcera přadláka bavlny a prodavače potravin z anglického hrabství Derbyshire byla vždy trochu excentrická. Narodila se jako Vivienne Isabel Swireová 8. dubna 1941 ve farnosti Tintwistle nedaleko Manchesteru a říká se o ní, že dokonce upravovala svou školní uniformu. Chtěla se stát spisovatelkou, ale pak se rozhodla stát se učitelkou na základní škole. Po celý život byla silnou ochránkyní zvířat a životního prostředí - až do vysokého věku nechyběla téměř na žádné významné demonstraci. Na podporu Juliana Assange si potřela obličej dortem. V zářivě žlutých šatech seděla v obrovské ptačí kleci před soudní budovou v Londýně.
Spořádaný život nebyl pro ni. V 21 letech se provdala za nadaného tanečníka Dereka Westwooda. Pak ale potkala studenta umění Malcolma McLarena a ztratila hlavu. McLaren byl zakladatelem a manažerem punkové skupiny Sex Pistols. Cesta Westwood byla umetena. Společně s McLarenem otevřela v roce 1970 svůj první butik na londýnské King's Road. Z obchodu se rychle stal absolutní trendsetter. Názvy se měnily jako móda: "Let it rock", "Too fast to live, too young to die", "Sex", "Seditionaries" a nakonec "World's end".
Punk a nová vlna
Westwood vytvořila sado-maso oblečení pro hudebníky Sex Pistols a inspirovala punkovou módu jako nikdo jiný. I po rozchodu s McLarenem zůstala věrná své rebelské tvorbě. Jejím poznávacím znamením byla především inspirace módou 18. a 19. století - i když v křiklavých, výstředních a excentrických variacích.
Na počátku 90. let se Westwood prosadila i jako podnikatelka. Koneckonců patřila k velkým osobnostem v oboru. Královna se Westwoodovou módně neinspirovala, ale přesto její práci ocenila. V roce 1992 byla Vivienne Westwoodová jmenována členkou Řádu britského impéria a o 14 let později ji královna jmenovala Dámou. Přesto se nestala dvorní módní návrhářkou královské rodiny. Ikoně stylu vévodkyni Kate doporučila, aby z ekologických důvodů omezila množství svého oblečení.