Home  /  Style  /  Vonné svíčky - jaká vůně k čemu slouží?

Vonné svíčky - jaká vůně k čemu slouží?

Všude se roztéká voňavý vosk. Jaký má relaxační účinek? Co působí jako afrodiziakum? Krátký úvod do světa vůní.
18.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Unsplash

Jsme obklopeni vůněmi. Pokud o sobě dají vědět, přenesou nás plnou rychlostí do vzpomínek. Když se déšť setká s teplým dehtem, zavoní nám letní noci. Když oloupeme první mandarinku v roce, Vánoce jsou ve vzduchu ani ne za dvě vteřiny. Náhodná setkání s vůněmi jsou jako náhodné rozhovory: Pokud jsou dobré, nechcete, aby skončily.

To, co obvykle záleží na tématu rozhovoru, lze pro zážitek z vůně rozšířit malým průzkumem na internetu - mnoho vůní je k dispozici v nesčetných variantách. Vhodné pro dané roční období, například jako svíčky. Všude hoří knoty přímo skrz vosk. Nejen kvůli jejich vřelé atmosféře. Ale také kvůli jejich vůni. Vůně? Ano, vůně ovlivňují naši náladu. Zde je stručný přehled:

Eukalyptus

Pronikavá svěžest, jako by s každým nádechem zmrzlo několik bakterií. Každý, kdo si tuto vůni spojuje s uzdravením, byl jako nemocné dítě téměř jistě namazán krémem obsahujícím eukalyptus. Eukalyptus obsahuje éterické oleje, které zmírňují příznaky nachlazení. Jako vůně eukalyptus vyvolává chladivý a uklidňující pocit.

Levandule

Stres, úzkost, neklid? Jasný případ: Je zapotřebí levandule. Fialová rostlina obsahuje mimo jiné účinné látky linalyl acetát a linalool. Ty v mozku tlumí neurotransmitery způsobující stres, jako je adrenalin a noradrenalin. V případě nervozity nebo nespavosti vás vůně opět přivede do vyrovnané nálady.

Skořice

Skořice jsou Vánoce v kostce. Nebo trochu konkrétněji: Něco mezi sladkostí, ostrostí a kořením, co pozvedne už tak všední pokrmy na novou úroveň chuti. Směs vůní vás povzbudí, podporuje soustředění a má dokonce afrodiziakální účinky.

Vanilka

Když cítíme vanilku, vnímáme pudrovou, sladkou a lehce květinovou vůni. Vanilka má také afrodiziakální účinky. Struktura vanilkové vůně je podobná struktuře našich feromonů. Ale to není všechno: vanilka svou sladkostí tlumí chuť k jídlu v případě záchvatů žravosti a zajišťuje větší klid v případě vnitřní hektičnosti.

Borovice limba

Borovice limba voní po borovém jehličí s nádechem vanilky. Stejně jako levandule má borovice kamenná relaxační účinky, a proto je ideální při problémech s usínáním nebo celkovém neklidu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best