Ženevský veletrh hodinek Watches and Wonders je jako nejvýznamnější oborové setkání v oblasti luxusních hodinek emocionálně komplexním prožitkem. Na jedné straně vyvolává spíše pocity spojené s organizací. Úzkostnou netrpělivost ve frontách u vstupních kontrol. Nebo nadšení při prvním rychlém občerstvení, které umožňuje nevelká termínová listina v okruhu mezi veletržními paláci jednotlivých značek. A na druhé straně je tu reakce na samotné novinky. Láska ke sportovním hodinkám, které by byly absolutně nositelné v každodenním životě a přitom finančně dosažitelné. Možná. (Proklínám tě, inflace!) Pak je tu obdivná melancholie ke špičkovým společenským hodinkám, kterou lze nejlépe přirovnat k nadšení pro hvězdy showbyznysu. A údiv kroutící hlavou nad Talking Pieces špičkové hodinářské produkce a nadšení z extravagance. Nakonec tedy tři úrovně emocí pro tři velmi odlišné typy hodinek, které jsme použili jako třídicí schéma pro usměrnění záplavy novinek.

Q bude mít radost. Ingenieur jsou zpět!
Určitě jedna z nejdiskutovanějších novinek na veletrhu: Nové hodinky Ingenieur Automatic 40 od společnosti IWC Schaffhausen. Atmosféra na stánku vyvolává vzpomínky na laboratorní kulisy z bondovek sedmdesátých let. Labcoats, elektronkové televizory a sportovní vůz. Hodinky Ingenieur navrhla v roce 1976 ikona švýcarského designu Gérald Genta, který sám zpopularizoval typ ocelových sportovních hodinek s integrovaným řemínkem u několika značek (Nautilus od Patek Philippe! Royal Oak od Audemars Piguet!). A dále: Ingenieur nebyl přívěskem pro hédonisty, ale byl zamýšlen jako magnetickému poli odolné hodinky pro vědce. V bondovském univerzu by je vlastnil Q jako hodinky, nikoliv jako gadget, ale jako přístroj. Jeho modernizovaná verze vzdává patřičnou úctu designu velmistra (Genta, nikoli Q), aniž by si upírala vylepšení a zdokonalení. Noví Ingenieurs, třikrát oceloví a jednou titanoví, jsou dobře proporcionální ručičkové modely, průměr pouzdra 40 milimetrů je velikost vhodná pro většinu a unisex. Napadá nás nějaký důvod, proč by se nové hodinky Ingenieur neměl stát hitem? Upřímně řečeno? Ne.

Oslavenec č. 1: Rolex Cosmograph Daytona
Jedna z klasických otázek v době veletrhu zní: Co letos představí Rolex? Letošní odpověď: spoustu věcí, které byste nečekali. Například hodinky, které vnášejí do života barevnou zábavu, jako jsou nové Oyster Perpetual s barevným ciferníkem "Celebration". Další důležitou party jsou samozřejmě 60. narozeniny modelu Cosmograph Daytona, ikonického závodního chronografu značky. Rolex je oslavil nejen emotivní serenádou ve filmové podobě a veletržní výstavou. (Ano, k vidění byla i slavná verze Paula Newmana. A duhová verze Eltona Johna). Především se však Daytona jako kolekce dočkala typické proměny Rolex, technické aktualizace s jasně modernizovaným strojkem a po vizuální stránce spíše jemných korekcí. Mezi hodinkami nové generace Dayton nám opět nejvíce utkvěla v paměti platinová verze s ledově modrým číselníkem - stejně jako tomu bylo loni u modelu Day-Date. Jak si to vykládáte psychologicky? Dětské horologické schéma? Osudový příklon k nedosažitelnému? Alternativy úspěšného přepracovaného modelu Daytona jsou k dispozici v oceli, ve zlatě Everose, v ocelové a dvoubarevné verzi a v 18karátovém žlutém zlatě.

Oslavenec č. 2: TAG Heuer Carrera
Závodní hodinky Jacka Heuera, pojmenované podle silničního závodu Carrera Panamericana, letos rovněž slaví 60. narozeniny. A také tyto novinky si v Ženevě vedly z hlediska popularity mimořádně dobře. Například retro-futuristická Glassbox varianta. Za svůj přívlastek vděčí speciálně zakřivenému safírovému sklíčku, které je poctou podobně řešené variantě se sklíčkem Hesalite ze 70. let. TAG Heuer chytře využil dodatečný prostor a číselník navrhl jako malou vanu, na jejímž vnitřním a vnějším okraji je nanesena stupnice tachymetru a minutová stupnice a indexy. K dispozici je model s modrým slunečním potiskem a varianta s reverzní pandou (černý ciferník se světlými subciferníky) a neobvyklým umístěním data na 6. hodině. Dvě velmi odlišná vyjádření hodinek Glassbox, obě fascinující, obě zároveň retro a trochu divoká. Pokud nedokážete říct, která barva vás přitahuje víc, značka pravděpodobně vystihla několik věcí velmi správně.

Žádná pokuta za parkování na Champs-Élysées
O brazilském průkopníkovi letectví Albertu Santosovi Dumontovi je známo, že rád připoutával svou vzducholoď na Champs-Élysées jako dobře vychovaného koně, zatímco si dával rychlý drink s ostatními společenskými smetánkami metropole. Je známo, že Louis Cartier byl zodpovědný za mnoho nejvýznamnějších návrhů domu včetně pilotních hodinek pro svého přítele Santose Dumonta. A o hodinkách Santos de Cartier víme, že z dnešního pohledu mají s pilotními hodinkami pramálo společného, spíše se jednalo o Cartierovu verzi ocelových sportovních hodinek s integrovaným řemínkem v 70. letech 20. století. (Srovnej: Ingenieur od IWC Schaffhausen). Se svými římskými číslicemi a obdélníkovým pouzdrem s ladnými liniemi jsou hodinky Santos de Cartier zřetelně formálnější než mnohé příbuzné hodinky jiných značek. Díky novým barevným gradientním ciferníkům v zelené nebo modré barvě se Santos chytře řadí na rozhraní mezi hodinkami pro slavnostní příležitosti a hodinkami pro každodenní nošení. Hodinky, které se hodí vždy.

It's in the name!
Většina výrobků z manufaktury Hublot, která se nachází na dohled od Ženevského jezera v Nyonu, patří k experimentálnější, větší a odvážnější části hodinářského světa. Hodinky Classic Fusion Chronograph Orlinski Full Titanium jsou hodně Hublotovské, a přesto trochu jiné. A abyste si to vysvětlili, stačí se podívat na název. Okay. Kolekce Classic Fusion se tvarem a designem nejvíce blíží původnímu designu značky pojmenovanému podle lodního průzoru. Je to ústřední prvek, ale, abych použil v kontextu nezvyklé slovo, trochu jednodušší než ostatní Hubloty. To, co dělá sochy zvířat od francouzského umělce Richarda Orlinského výraznými, jsou jejich fasetované povrchy. Právě tyto grafické, hranaté struktury lemují i jeho spolupráci se společností Hublot. A také - zde informační cesta názvem hodinek končí - nový chronograf s pouzdrem o průměru 41 mm a integrovaným řemínkem z matného titanu. Ploché, lehké, středně velké: to o značce něco vypovídá, když takové hodinky patří mezi vizuálně nenápadnější novinky. Pro fanoušky značky Hublot, kteří hledají neobvyklé, ale poněkud defenzivnější hodinky, je to přesně ta správná volba.

Více vintage flairu, více Black Bays
Jak lze prodloužit úspěch hodinek ve velkém stylu? V případě hodinek Tudor Black Bay je odpovědí přiblížit je ještě více jejich historickému vzoru, o dost je zmenšit a rozšířit tak celkovou nabídku. Přichází tedy model Black Bay 54, potápěčské hodinky, které mají věrné historické proporce s pouzdrem o velikosti 37 mm. V detailech, jako je například rámeček bez minutových značek, vychází nová verze úspěšného modelu Tudor ze svého vzoru, modelu Oyster Prince Submariner Ref. 7922 z roku 1954, ještě více než předchozí sesterské modely. Takříkajíc puristická redukce, která je zároveň vybavena nejmodernějšími inovacemi. To, že uvnitř bije manufakturní strojek s certifikací COSC, je pro značku již standardem, ale novinka dostala i praktické prvky, jako je snadno nastavitelné zapínání T-fit. Pokud jde o potápěčské hodinky s retro nádechem, jsou hodinky Black Bay 54 velké i v malém.

Na vrcholku je řídký vzduch
Existuje řada možných důvodů, proč se vám na veletrhu hodinek může tajit dech. To, že samotné hodinky přicházejí o vzduch, se na veletrhu Montblanc děje teprve od loňského roku. Značka, která v sobě zahrnuje dědictví historické švýcarské hodinářské značky Minerva, loni představila první modely své řady 0 Oxygen - hodinky, jejichž chod je přizpůsoben nedostatku kyslíku, což má zabránit zamlžování zevnitř a v podstatě prodloužit životnost hodinek. Méně kyslíku, méně oxidace součástek strojku, taková je logika. Ambasadory značky jsou muži, kteří svým vlastním součástkám nedopřáli vůbec žádný oddech: Nimsdai Purja, který zdolal všech 14 osmitisícovek v rekordním čase, a jeho jihotyrolský předchůdce Reinhold Messner. Modely z kolekce Montblanc 1858 - The 8000 0 Oxygen Capsule zahrnují jednodušší variantu Date a chronograf z ušlechtilé oceli, jakož i dvě varianty titanového pouzdra Geosphere, Hero Product s vyobrazením světového času na dvou zemských sférách.

S větrem do dalšího závodu
Když už jsme u Carrery Panamericana: Mille Miglia jako dálkový silniční závod s historickými kořeny inspiroval i kolekci hodinek, v tomto případě značky Chopard. Spolupráce mezi značkou a závodem je rovněž dlouhodobá, letos vstoupí do svého 36. kola. Nové chronografy Mille Miglia Classic jsou takříkajíc uhlazenější, o něco menší s průměrem pouzdra 40,5 mm. K tomu byla použita speciální slitina oceli Lucent, která má být o něco světlejší a reflexnější - což se skvěle hodí k modrým a zeleným tónům obou variant číselníků. K tomu přidejte retro závodní řemínek z telecí kůže - a máte moderní luxusní stopky s nostalgickým nádechem.