Home  /  Style  /  Hodinářské novinky z veletrhu Watches and Wonders 2023 v Ženevě

Hodinářské novinky z veletrhu Watches and Wonders 2023 v Ženevě

2. část: společenské modely
05.04.2023
Text: Gunnar Mergner
Foto: Patek Philippe

I když tenisky nemají na Watches and Wonders žádnou bezprostřední Shock Value - největší oborové setkání luxusních hodinek má už z principu šmrnc obchodní večeře pro několik desítek tisíc hostů. Přesněji řečeno: několik desítek tisíc hostů, kteří najednou hledají svá přidělená místa. Elegantní vzhled se cení i při sprintu na další schůzku a odráží se i v novinkách: Přestože se mnoho značek zaměřuje na sportovní, potápěčské, závodní a pilotní hodinky, základem hodinářského světa zůstávají hodinky společenské. Koneckonců důraz na časově náročné řemeslné zpracování, umělecké povrchové úpravy a vysoce kvalitní materiály kdysi zachránil průmysl po bleskovém nástupu levných quartzových hodinek. Společenské hodinky navíc působí nadčasově - i v tom smyslu, že hodinky nejsou pouze hodinkami, ale také nositelným uměleckým dílem. V tomto ohledu ... vítejte na výstavě nejkrásnějších novinek Esquire. (Při čtení tohoto článku si můžete nechat nazuté tenisky, jsme tu jen my dva).

Vnitřní hodnota, prezentovaná ve vysoké kvalitě: Sledujte inovace ze Ženevy

Maximalizace všech aspektů by se dala nazvat principem jemné hodinářské práce. Umění dotáhnout každý prvek hodinářské práce do extrému je základem několika značek doslova po staletí. Patří mezi ně i Vacheron Constantin, působící v oboru elegantního měření času již od roku 1755. Nově představený příklad: Tradiční Tourbillon s retrogradním ukazatelem data Openface. Hodinky s pouzdrem z růžového zlata o průměru 41 mm, jejichž složitost by vydala na malou brožuru. Při popisu brusu, povrchových úprav a rytin se vždy poněkud opomíjí, jak příjemně se dress watch vyšší třídy nosí, jak rád je člověk má (nebo v našem případě: chtěl by je mít.) Každopádně k nejdůležitějším znakům nového modelu Vacheron Traditionelle, kromě těch tradičních, patří také tourbillon, který snižuje vliv gravitace na chod hodinek. Dále je to ukazatel data, který zobrazuje 31 dní v úzkém půlkruhu a po dokončení každého měsíce přeskočí zpět na výchozí pozici. A dále otevřený design, který v několika ohledech umožňuje pohled na strojek, jenž je zdoben podle všech zásad výtvarného umění. Jako u každého uměleckého díla plati, zůstaňte, podívejte se, strávte s nimi nějaký čas.

Novinky ve světě hodinek: Božské z Agory

Jako student jsem snil o tom, že jednou jako rentiér budu číst noviny a rozdávat bonmoty a snídat v kavárně za rohem. (Nevyšlo to, to mohu prozradit.) Ale možná existuje vnitřní souvislost mezi touto touhou po chvilce mimo čas a přístupem velkých hodinářských značek. Například Jaeger-LeCoultre si jako motto roku zvolil Zlatý řez, nejklasičtější ze všech metod hodnocení krásy, které sahají až do starověku. Tento poměr délky a šířky, který byl také označen za božský, se objevil nejen ve veletržním designu značky, který byl vytvořen po vzoru agory starých Řeků, ale nachází se především v hodinkách Reverso. Ikonické reverzibilní hodinky jsou středobodem všech významných novinek Jaeger-LeCoultre na veletrhu Watches and Wonders. Mezi nimi jsou i hodinky s raritní hodnotou: Reverso Tribute Chronograph, jejichž strana A je takříkajíc Time Only na slunečním ciferníku, ale strana B září chronografem s otevřeným designem, který vám umožní nahlédnout do srdce mechaniky. Vměstnat do jednoho pouzdra dvoje kontrastní hodinky, v tomto případě klasické společenské hodinky a moderní skeletonizovaný chronograf, které lze zvolit lehkým tlakem palce na vnější okraj a sklápěcí mechanismus, který je stejně komplikovaný jako snadno ovladatelný, je uměním značky.

V závodním voze po muzeu: luxusní hodinky na výstavě Watches and Wonders (Hodinky a zázraky)

U Patek Philippe, velké ženevské instituce luxusního hodinářství, není muzejní aspekt práce vůbec od věci: souběžně s výstavou Watches and Wonders představil tento maison letos opět výstavu "Rare Handcrafts". Óda na řemesla, na malby ciferníků, které vznikají nejrůznějšími způsoby a z nejrůznějších materiálů. O to více překvapilo, že mezi 17 novinkami roku, které byly na výstavišti prezentovány souběžně, vynikly některé sportovní vrcholy. Například nové reference modelu Calatrava 6007G, které jdou vizuálně o krok směrem k závodům díky karbonovému dekoru na číselníku a žlutým, červeným nebo světle modrým akcentům a ozdobnému prošívání na řemínku. Samozřejmě, že 40mm pouzdro z bílého zlata a funkce čistého času plus data to okamžitě stylisticky zabrzdí. Kontrast však dodává třem novým Calatravám svěží vzhled, dalo by se říci mladší formu elegance. Každopádně model 6007G patřil k hodinkám, které jsme sundávali ze zápěstí jen navzdory našemu vnitřnímu odporu.

Akční hrdina ve smokingu nebo také: elegantní hodinky nově

Jak jsme již zmínili na jiném místě, Rolex měl letos rozhodně na své straně moment překvapení. Kromě několika vylepšení svých Toolwatch ikon to bylo i uvedení nové elegantní kolekce. Rolex Perpetual, jejíž první model byl představen spolu s modelem 1908. Je to typický Rolex - nekompromisní v designu i technologii. S pouzdry z bílého nebo žlutého zlata. Jednoduché a elegantní ciferníky v bílé nebo černé barvě, s malými vteřinovkami a redukcí na tři aplikované číslice. A zároveň na straně strojku, vybaveného antimagnetickými vlastnostmi, silnými tlumiči nárazů a superlativy chronometru slibujícími maximální odchylku přesnosti chodu plus minus dvě sekundy za den. Navenek jednoduché, ale ušlechtilé, uvnitř komplikované, ale přesné, dalo by se říci. Hodinky jako akční hrdina, který právě dorazil na slavnostní recepci ve smokingu.

Pro fanoušky hodinek: z nitra země na zápěstí

Venezuelská Jasperská roklina s třešňově červeným vodopádovým podložím patří k nejpozoruhodnějším památkám na Zemi. A za neobyčejné horniny, které v něm vznikly působením tlaku a tepla a následně se obnažily erozí, je třeba vždy poděkovat věčně vroucímu kotli zemského nitra. Aby je pak s velkým efektem využil například Cartier: Například jako římské číslice vybroušené přímo z kamene v nových hodinkách z kolekce Santos Dumont. Zde září na gilošovaném ciferníku v platinovém pouzdře, které působí nepatrně hranatěji než u sesterské rodiny Santos de Cartier. Na rozdíl od posledně jmenované nenechává novinka z přírodního kamene nikoho na pochybách o svém statusu plochých, elegantních společenských hodinek. Ještě neobvyklejší: verze v růžovém zlatě se zelenými nefritovými kameny a ve žlutém zlatě s modrými safíry.

Nové hodinky dorazily, aby už zůstaly

I když se hodinářský průmysl často jeví jako uzavřený elitní klub - v systému rozhodně dochází k pohybu. Zatímco včerejší rebelové se propracovávají do klubu svébytných manufaktur, v nedávné hodinářské historii je dohánějí i značky s odlišným přístupem k časem prověřenému oboru. Například společnost Frederique Constant byla založena před 35 lety nizozemským párem, který v cenově náročné a luxusní hodinářské výrobě spatřil mezeru na trhu. U příležitosti svého půlkulatého výročí značka poprvé vystavovala na veletrhu Watches and Wonders, a to včetně modelu Classics Tourbillon Manufacture. Společenské hodinky s 39mm pouzdrem z růžového zlata s výraznou korunkou. Hodinky, které podtrhují tvrzení, že přišly, aby zůstaly napořád.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best