Home  /  Style  /  Z tenisek se stávají nazouváky

Z tenisek se stávají nazouváky

Tenisek se už není třeba vzdávat ani v létě.
16.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Balenciaga

Léto je na svém vrcholu, horko a touha po pohodlí roste. Každý pohyb se stává příliš náročným a každá námaha se mění v kapku potu. Naše oblečení, jak to má být, se přizpůsobuje potřebám. Zřejmě proto se v posledních měsících začaly mnohé tenisky měnit v mules, čímž se efektivně eliminuje zadní část boty, která v teplých měsících jako by uvěznila naši nohu ve vrstvách plastu, kůže nebo semiše.

Jako poslední tak učinila v pořadí Balenciaga, která své ikonické Triple S proměnila v botu, jejíž původ sahá až do starověkého Říma, kdy se termínem mulleus calceus označovala červená nebo fialová obuv, kterou nosili římští senátoři, a která dnes získala funkci běžné tenisky. Ke slovu se opět dostává Demna a této úpravy se dočkaly modely 3XL a HD, ale proměna se nevyhnula ani oslavovanému modelu Track.

Jen před několika týdny odhalily MM6 Maison Margiela a Salomon nejnovější kapitolu své spolupráce, včetně mule verze XT-4s jako součást kolekce Resort 2024, která spolu se svým větším bratrem nezapomněla proměnit ani ikonické boty Replica.

Něco podobného se podařilo také Martine Rose v rámci její spolupráce s Nike, když před několika dny během přehlídky návrhářky na londýnském fashion weeku proměnila v mules jeden z nejikoničtějších modelů značky z Beavertonu, Shox, přetvořený v nové barevnosti. Tím výčet samozřejmě nekončí a zahrnuje, abychom jmenovali alespoň některé, také Golden Goose s mule verzí Space-Stars, Acne Studios, které naopak reinterpretovalo své Leather Slip-On, ale také Converse, Lanvin, Off-White™, Puma, Nike, adidas a New Balance udělaly totéž s některými ze svých nejslavnějších siluet, od Stan Smiths přes Court Legacy až po 2002RM nebo Out Of Office.

Pokud bychom měli hledat původ tohoto fenoménu, museli bychom se pravděpodobně podívat směrem k úspěchu bot Birkenstock Boston, které se během jednoho léta a působením několika virálních TikToků proměnily z terče posměchu každého botníku v absolutní must-have.

Tento posun zjevně uvolnil cestu myšlence, že by mule mohly být vzdálené formálnímu pojetí, které je vždy charakterizovalo, a mohly by tak přijmout neformální pohodlí tenisek. 

„Mules jsou bota pro volný čas. Nemůžete v nich běhat, takže musíte být uvolnění,“ řekl spoluzakladatel Mule Boyz Noah Thomas deníku The New York Times, čímž fakticky postavil tohoto zvláštního křížence tenisky a boty s otevřenou patou do neobvyklé pozice, která by mohla najít svou logiku v odvěké otázce mule jako ryze ženské boty. 

Teniska vždy představovala synonymum pánské obuvi, symbol kultury, která po léta těžila ze zvyků a návyků kupujících a radikalizovala je do té míry, že z nich učinila kult. Dnes, kdy kultura tenisek začíná přestávat být tím, co jsme znali, tato hybridizace mules zřejmě představuje kompromis mezi těmi, kteří se navzdory půvabu otevřené boty nechtějí vzdát vzhledu tenisek.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best